27.12.17

Zdeněk Sotolář: ČŠI objevuje Ameriku, ČŠI by měla být zrušena

ČŠI přišla s dalším „objevem“. „Třetina učitelů je nespokojená s vzdělávacími programy.“ Už za to zpoždění by měla být ČŠI zrušena.


Stále vidím v RVP ZV zásadní přínosy v důrazu na dovednosti (namísto pouhých znalostí) a na autonomii škol (možnost vlastního vzdělávacího programu, ŠVP). Ale ta naše reforma česká byla nadekretována bez diskuse s učícími učiteli, bez možnosti jakékoliv korekce, bez možnosti vytvořit přijatelný soulad teorie a praxe.

Proč Česká školní inspekce dnes „odhaluje“ to, co víme už od samého počátku? Proč byla Česká školní inspekce dosud hluchá a slepá? Proč jen byrokraticky monitorovala ŠVP, dokonce se tváříce, že pozná ŠVP průměrné a nadprůměrné? Proč vytvořila zbytečný (ale fondy čerpající) nástroj? A proč objevuje Ameriku?

Nespokojenost učitelů „dole“, těch opravdu učících, tu byla od samého počátku. Nikdo však neposlouchal a mezi vrchností a učiteli se vytvořila trhlina, která zeje dosud. Dokonce se po arogantně vnucené inkluzi ještě notně rozšířila. Volání po revizi RVP ZV (například během diskuse o standardech) nebylo dlouho vyslyšeno.

Teď je stále odkládaná revize připravována stejně jako sám RVP ZV. Kdesi v temnotách Karmelitské, bez účasti široké učitelské veřejnosti. Zpráva ČŠI je hlasem zbytečného molocha, který neodkáže a nechce vnímat podněty zdola. Po dvanácti letech přichází s tím, co dávno vědí všichni. Ostatně soudím, že ČŠI musí být zrušena.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

Autor reaguje na agenturní zprávu ČTK Třetina učitelů je nespokojená s rámcovými vzdělávacími programy.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Třetina učitelů je nespokojená s vzdělávacími programy.

Pytlici to vidí tak, že o špatně odvedené práci státní správy ve školství svědčí skutečnost, že i po dvanácti letech je celá třetina učitelů pořád ještě nespokojena.
Nadějné je, že to školní inspekce sebekriticky přiznává. Teď už jen stačí najít způsob, jak té třetině učitelů vysvětlit, že pro ni bude lepší, když bude spokojeností přetékat. Třeba u inkluze se to docela povedlo. Až na pár zapšklých pobloudilců by se všichni vyloženě utetelili.

Okomentovat