14.12.17

Rozhovor Britských listů: Proč vyvolala nesmyslně česká média nenávist proti inkluzi? (AKTUALIZOVÁNO)

"Odklizeným invalidům je v separaci lépe." Tak argumentují mnozí odpůrci inkluze dětí s invalidními problémy do normálních škol. Přitom však začlenění invalidních dětí do normálních tříd prospívá nejen jim, ale obohacuje i běžné děti, kteří se tak učí spolupráci a toleranci k odlišnostem, jichž je dnes tolik zapotřebí v dnešní rozmanité společnosti, v níž žijeme. To říká v rozhovoru s Bohumilem Kartousem Lenka Hečková, matka tří dětí, z nichž jedno má Downův syndrom a chodí v rámci inkluze do normální školy.
Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevize.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 15. prosince 2017.

Omlouváme se čtenářům, ještě odpoledne bylo video k dispozici, takže nabízíme jen audionahrávku v MP3. Lenka Hečková vyjádřila výhrady proti formulaci textu, který jsme převzali z videokanálu Britských listů na YouTube. Ponecháváme ho v původní podobě. Podle šéfredaktora Britských listů šlo o technickou chybu při publikaci, video bude opět dostupné v pátek.

Na naše dotazy odpověděl šéfredaktor Britských listů:

Pane Wagnere,

ten rozhovor zatím nebyl zveřejněn, jen připraven k zveřejnění na pátek. Jak snad víte, Rozhovory Britských listů se vysílají na Regionální televizi v premiéře v pátek od 19 hodin (pak následuje pět repríz, každou další pátou hodinu).

V Britských listech je zveřejňujeme v pátečním vydání. Tak tomu bude i tentokrát.

Popisek byl nepřesný, protože se netýká jen invalidních dětí.


Text byl změněn na:

Začlenění děti se speciálními vzdělávacími potřebami do normálních tříd prospívá nejen jim, ale obohacuje i běžné děti, kteří se tak učí spolupráci a toleranci k odlišnostem, jichž je dnes tolik zapotřebí v dnešní rozmanité společnosti, v níž žijeme. To říká v rozhovoru s Bohumilem Kartousem Lenka Hečková, matka tří dětí, z nichž jedno má Downův syndrom a chodí v rámci inkluze do normální školy.

Rozhovor v MP3 ke stažení
24 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podstatné je, že ta nenávistná kampáň neovlivnila lidi, u kterých je začlenění jejich blízkých s nějakým hendikepem běžnou a přirozenou součástí jejich života. Nepředávají děti do ústavů, ale pečlivě se o ně starají, a seč jim síly stačí jim odlehčují břímě jejich údělu. Vypadá to, že pokud ta kampaň někoho ovlivnila, pak jsou to lidé, kteří stejně o problému nic nevědí, nejsou jeho součástí, a nemohou tedy nikterak narušit soužití lidí s hendikepem a jejich okolí.
Pytlikům to přijde, jako kdyby se lidé, kteří pravidelně navštěvují kvalitní divadelní představení, zabývali otázkou, že štamgastům z místní hospody někdo nakukal, že se v divadle netopí, a je tam tedy zima.
Inkluze fungovala už dřív, fuguje a fungovat bude, lidé, kteří jsou její součástí ji vítají a všichni zúčastnění jsou vstřícní a inkluzí obohaceni. Tak v čem je tedy problém?
Jedině snad v tom, že pytlici ke svojí škodě až teptve teď nazřeli, že výzkumník, auditor a analytik Kartous je vlastně velmi příjemný společník a vyložený lidumil. Pytlikům už ani nevadí, že pulí oči jako hlasatelka z televizních novin a nejfrekventovanějším slovem jeho ústního projevu je 'ééééé'.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Zadna nenavistna kampan neprobehla. Pouze tu byla snaha o pravdive informace zdola. To, ze ty informace nekdo nechtel slyset, je jina pohadka. Nehodily se. Byly prilis pravdive.
Kdyz se nyni ukazalo, ze lide zdola meli pravdu, vynaklada se hromada energie na hledani viniku. Za vsechno muzou specialni skoly, poradny, Blesk , protiinkluzivni lobby. Je to az hystericke, jak se hleda , na koho prstem ukazat.
Timto postojem se jen dale budou zvedat procenta lidi, kteri inkluzi odmitaji. Pritom reseni je jednoduche. Ac byl posledni ministr psychologem, zcela nepsychologicky a laicky napomohl k blbe nalade ve skolstvi.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Proinkluzivní (a bohužel zavádějící, často nepravdivá, jednostranná a neobjektivní) kampaň probíhá pořád a takové rozhovory jsou toho důkazem.

Unknown řekl(a)...

Ta nenávistná kampaň se týká hlavně vás, této skupince Pytlíků, Karvaiové-Pěnice, Anonimních a dalších. To vy jstre rozšiřovali lži a bludy o škodlivosti inkluze, tak nelžete znova. Vaše skupina v tom byla nejaktivnější! Klidně tomu věnuji čas a zkopíruji a zveřejním, všechny ty vaše katastrofické a lživé komentáře.
Myslím, ale že není potřeba, protože inteligentní čtenář to chápe i bez toho.

Unknown řekl(a)...

Dobrý den, děkuji za sdílení rozhovoru. Jen se bohužel musím ohradit proti textu, který jej uvádí. Označovat děti se speciálním vzdělávacími potřebami za invalidní mi přijde zcela nemístné. A v rozhovoru toto zavádějící označení nepadne ani jednou. Navrhuji tedy jeho nahrazení běžně užívaným pojmem ve smyslu platné právní úpravy, tj. děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Děkuji za pochopení! Se srdečným pozdravem, Lenka Hečková

krtek řekl(a)...

Děti se speciálními vzdělávacími potřebami potřebují speciální vzdělávání. Toho jim obyčejní učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů nemohou poskytnout. A o tom to celé je. Učitel není psycholog ani speciální pedagog.
Po konstruktérech aut taky nikdo nechce, aby montovali rakety, po strojvůdcích lokomotiv, aby jezdili mimo tratě, po řidičích autobusů, aby létali přes překážky.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Á pan Klempár, několikrát zde usvědčený ze lží a rasizmu, se vrací na místo činu...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Tak citujte, pane Klempare, citujte.

mirek vaněk řekl(a)...

Média nevyvolala nenávist vůči inkluzi. Ukázala na nedostatky a na nepřipravenost.
Je smutné, že jako už poněkolikáté musí nezkreslený stav věci popisovat Blesk místo tzv. seriozních médií.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Rozlišujme prosím inkluzi, společné vzdělávání a vyhlášku 27.

Inkluze probíhala dávno, pozvolna, dle možností škol,
se společným vzděláváním není v souladu existence přebujelých VG, proti čemuž MŠMT neudělalo zhola nic,
a vyhláška 27 je zmetek zaštupovaný dvěma novelami.

Eva Adamová řekl(a)...

Pánové Klempar a Kartouz naprosto nerozlišují mezi reálným pohledem na věc a nenávistí. Všichni, kteří se zde a na ČŠ k inkluzi kriticky vyjadřovali (a já se k nim pane Klempare hrdě hlásím), nekritizovali princip inkluze, ale způsob jejího zavádění "hlava nehlava" v českých školách a její personální, finanční a materiální nezabezpečenost.

1. personální - místo, aby děti s SVP, autisty a LMP děti vyučovali speciální pedagogové, pracují s nimi systémem pokus omyl asistenti bez potřebného vzdělání, z nichž naprostá většina, když už se konečně něco naučí, odejde ze školství za lepším

2. finanční - bohužel se ukázalo, že není dostek peněz ani na ty asistenty

3. materiální - ať chceme nebo nechceme musíme si přiznat, že učebnic, pracovních listů, PC výukových programů a dalších pomůcek pro tyto děti je zoufale málo, trh s nimi je omezený a tak se ani nakladatelstvím nevyplatí do jejich vývoje investovat a ministerstvo je nijak nepodporuje.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Prosila bych pana Klempára, kdyby zde uvedl odkazy na články ,které údajně vyvolaly nenávist.
Pokud máte dojem, pane, že články, které jsem psala třeba já, nějakým způsobem byly lživé, opět uveďte. Z mého pohledu to vidím tak, že jsem já i další mí kolegové zcela přesně odhadli ,co bude následovat a již se to děje. Tudíž před dvěma lety to mohlo vypadat, jako že štveme. Ve skutečnosti jsme si byli velmi dobře vědomi problémů, které mohou nastat, jelikož jsme znali terén. Dnes se vše potvrzuje.
Jiná věc je, že se to někomu nelíbí a tak kope a plive kolem sebe. Za nejtrapnější považuji hledání viníků ve formě speciálních škol nebo poradenských zařízení či dokonce bulvárních médií. Je to opravdu laciné. Předpokládala bych nějakou sebereflexi ministerstva. Ta však nenastala.A nejspíš nenastane, protože se éterem opět již 3 týdny šíří hnusné články o protiinkluzistech apod. Tady přestává veškerá sranda. Přitom si ministerstvo zcela veřejně naběhlo na vidle např. nepodložením PO dostatkem financí, což přiznalo novelou a poté novelou novely, kteréžto obě mají za úkol pouze a jen šetřit. A to vím ještě o dalších fujtajblovinách,ale tohle vy asi nechcete slyšet.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Označovat děti se speciálním vzdělávacími potřebami za invalidní mi přijde zcela nemístné.

Pytlikům to také přišlo takové nějaké podivné. Případnou invaliditu mají spojenu spíš s pracovní neschopností, či jejím omezením, a to u dospělých lidí. Ale protože mají ze speciální pedagogiky jen při studium učitelství pár standardně skládaných zkoušek, mysleli si, že je to běžný odborný termín. A vyloženě laickým dotazem nechtěli vzbuzovat u odborníků dojem nějakého blbečka, ti pytlici.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Nenávistná kampaň? Racionalita, profesionalita, skepse, kritika podložená věcnými argumenty je nenávistná kampaň? To opět budujeme nějaký -ismus?

Janek Wagner řekl(a)...

Paní Hečková, text je převzat z Britských listů.

Video bylo ještě odpoledne k dispozici.

Monika B. řekl(a)...

V inkluzi vzdělávají žáky se speciálními vzdělávacími potřebami často učitelé bez speciálně pedagogického vzdělání a doporučení ze školských poradenských pracovišť zpracovávají psychologové a někdy i speciální pedagogové bez učitelského vzdělání. je to tedy na obě strany nesprávně odborně nastavené.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Video bylo ještě odpoledne k dispozici.

A kampak se nám podělo to video? Kdopak nám jej nenávistně odklidil do separace?
Pytliky tam mimo jiné zujala i zmínka o jakémsi průzkumu... nebo výzkumu, vlastněě.
Běžný průzkum je pod úroveň ryzího analytika. To se tak úporně výzkumničí, až se nakonec z dětí udělají invalidí. Tak alespoň, že mají svoji národní kulturní památku.

Janek Wagner řekl(a)...

Pytlíku, šlo o technickou chybku, publikovali video předčasně. Zítra by mělo být opět k dispozici.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Janku, separačně nenávistná technická chyba je vůbec to nejhorší, čeho se výzkumník lidských duší, a tím více dušiček dětských, může dopustit!
Že publikovali video předčasně? Co se přihodilo patnáctého prosince, že jej hodlají zveřejnit až ku příležitosti tohoto výročí?
...
Už to pytlici našli, a docvakávají jim souvislosti:
15. prosinec 1938 – Druhá republika: Národní shromáždění schválilo zmocňovací zákon, umožňující nahradit zákony vládními nařízeními a měnit ústavu, což znamenalo zánik demokracie v Česko-Slovensku.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Pane Klempáre, čekám na ty citace. Nebo nejsou? Inteligentní člověk to chápe.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já také.
A možná by nebylo marné se případně omluvit , pokud nic takového nenajdete. Ve společnosti se to dělá.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nebuďte netrpěliví s těmi omluvami! Klepárovo tiskový mluvčí ty citace už hledá...

Jana Karvaiová řekl(a)...

A hdepak sú všický? Klempár ,Petr....?

jitulamik řekl(a)...

Po úvodu Boba a prvních slovech maminky jsem to utla. Podstatné už zaznělo - dítě s Downovým syndromem je v MŠ, tak v čem je problém? Až bude chodit do běžné ZŠ, učit se a podávat nějaké výkony, ať maminka přijde říci, jak se tam cítí a jak mu to jde.

Okomentovat