5.12.17

Radka Hrdinová: Bakalář a dost. Polovina studentů pedagogiky končí dřív, děti nemá kdo učit

Velká část českých vysokoškoláků, kteří vystudují pedagogické fakulty, nesmějí učit školáky ani studenty. Absolvují totiž vysokou školu jen s titulem bakalář, který jim k tomu nestačí. Na některých školách je takových absolventů více než polovina.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Kolik studentů odchází po bakalářské zkoušce, to se liší školu od školy. Například na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého letos nepokračovalo dále přes 52 procent bakalářů. Ještě menší počet budoucích magistrů mají v porovnání s absolventy bakalářského studia na univerzitě v Hradci Králové.

Na Západočeské univerzitě v Plzni naopak pokračují s výjimkou absolventů učitelství pro mateřské školy (ti titul magistra nepotřebují) prakticky všichni. „U nás na rozdíl od jiných pedagogických fakult nemáme bakalářské obory, které nevedou k zisku učitelské kvalifikace,“ říká děkan Pedagogické fakulty Západočeské univerzity Miroslav Randa. V tom, že student s bakalářským titulem ve studiu nepokračuje, ale problém nevidí. „Rozdělení na bakaláře a navazující magistry by nemělo smysl, kdyby všichni studenti museli povinně pokračovat ve studiu,“ říká Randa.


Poznámka redakce: V perexu je zavádějící věta "nesmějí učit školáky ani studenty". Učit samozřejmě mohou žáky i studenty, žádný takový absolutní zákaz ve školském zákonu není. 


2 komentáře:

CatCatherine25 řekl(a)...

Pokud je to tak,nebude nouze o pedagogické asistenty, zato budu citelně chybět kvalifikovaní učitelé.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Na obvyklé pohlídání zejména pak bezproblémových dětí by to stačit mohlo.

Okomentovat