12.12.17

Pavel Klíma: Přestaňte už vynalézat vynalezené a nechte inkluzi na ředitelích

Kariérní řád znovu na stole a inkluze naopak smetená pod stůl, to jsou plány designovaného předsedy vlády Andreje Babiše pro oblast školství, jak je představil v rozhovoru pro Právo.


Souhlasím s předsedou hnutí ANO, že situace regionálního školství ani předškolního vzdělávání dobrá není, ale podivuji se, že to říká někdejší člen vlády, té samé vlády, která prosadila řadu nesystémových opatření i přes odpor odborné veřejnosti.

TOP 09 před volbami, ale i po nich říká pořád to samé: výkonnost a kvalitu jednotlivých učitelů na své škole zná nejlépe ředitel a odměňování se těžko může odvíjet od nahromaděných certifikátů z různých vzdělávacích kurzů, které přijdou ministerstvo školství na miliardy bez zjevného dopadu na kvalitu výuky, a je to opět ředitel, kdo dokáže nejlépe posoudit možnosti vzdělávání hendikepovaného žáka ve své škole.

Inkluze, tedy společné vzdělávání, tady bylo před někdejší ministryní Valachovou a bude – pevně doufám – i po ní. Ředitelé škol i bez ní pomohli stovkám rodičů, kteří stáli o vzdělávání hendikepovaného žáka v běžné škole. Tehdy ovšem bez všech těch inkluzivních opatření, byrokracie a plýtvání penězi. Rozumná inkluze ale do škol patří. Tak si dejme dobrý pozor, aby ANOfert ve své honbě za voličskými preferencemi náhodou nevylil s vaničkou i dítě!

Pavel Klíma, ředitel ZŠ, místopředseda TOP 09

Zdroj: TOP09.cz

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

výkonnost a kvalitu jednotlivých učitelů na své škole zná nejlépe ředitel

Vskutku? Tak to by mohl ředitel Klíma předložit pedagogické veřejnosti systém hodnocení učitelů, včetně kritérií hodnocení i s příklady dobré praxe. Aby se tedy už konečně vědělo, jak se pozná ten dobrý učitel.
Pytlikům ještě zní v hlavě veřejné prohlášení jedněch takových pedagogických mágů:
"My k vám do hodiny chodit nemusíme. Dovedeme si představit, jak to tam vypadá."

Vít Tomis řekl(a)...

výkonnost a kvalitu jednotlivých učitelů na své škole zná nejlépe ředitel
A pokud nezná, je třeba se ho zbavit. Což není snadné, ale pořád lepší, než aby o hodnocení kantora rozhodoval uliční výbor.

Nicka Pytlik řekl(a)...

pokud nezná, je třeba se ho zbavit

Jak se pozná, že to nezná? A vůbec, jak se pozná dobrý ředitel?

pořád lepší, než aby o hodnocení kantora rozhodoval uliční výbor

Což mnohdy nemusí být dost dobře rozlišitelné. Zvláště pak, má-li případný mág s působením ve výborech zkušenost. A což takové rodičovské výbory! To se pak teprvá dějí věci.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nu chapu Pytlika. Taky jsem zazila podobne reditele. V jednu chvili me takovy osviceny reditel malem donutil k odchodu ze skolstvi.

Vít Tomis řekl(a)...

Proč hned odchod ze školství? Když jsem nebyl schopen výmysly ředitele snášet, změnil jsem školu. Ostatním možná vyhovoval, tak zůstali - a tím ostatní myslím nejen kolegy, ale i žáky.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jasně nechme to na něm... V první třídě bude dělat asistenta, v páté dyslektický kroužek a v osmičce povede pedagogickou intervenci.

Okomentovat