31.12.17

Michaela Svobodová: Vyhořet může každý. Nejnáchylnější jsou lékaři, manažeři i učitelé

Nepřichází hned. Jeho nástup je plíživý a nenápadný. O to hůř se s ním pak člověk vypořádá. Syndrom vyhoření hrozí zejména těm, kteří pracují s emocemi a ve stresu. Lékaři, manažeři, ale i novináři, učitelé či rodiče na mateřské dovolené.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Ohroženy jsou tak nejvíce lidé, kteří mají sklony k perfekcionismu, velmi ambiciózní typy lidí, kteří jsou zároveň obětaví, empatičtí a senzitivní. Právě proto bývají nejčastěji postiženy právě zmíněné pomáhající profese, zejména zdravotníci v nižších pozicích, kteří za svou práci nemají ani dostatečné platové ohodnocení.

„Lidé v těchto velmi náročných pomáhajících profesích dostávají minimální prostor pro sebeobnovu. U učitelů mi to přijde obzvláště varovné,“ doplňuje ještě Zedková.

Počty lidí, kteří se s příznaky vyhoření potýkají, neustále rostou. Podle odborníků je to dáno mnoha faktory. Mezi ty nejvýraznější patří rychlá doba i informačně přehlcená společnost. Frustraci a pocity vyhoření může podporovat také neschopnost jedince orientovat se ve všem, co se kolem něj děje.

3 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

Psychická odolnost lidí klesá. Ve škole musí všichni zažít pocit úspěchu, překážky se nemusí zdolávat, ale obcházet díky "papírůn". Požadavky na plnění povinností jsou brány jako omezování přístupu ke vzdělání či svobodného rozvoje osobnosti. Atd. Atd.
Pak přijde setkání s realitou a je zle.

Jana Karvaiová řekl(a)...

články jsou hezké.A co já s tím? někdo mi dá nějaké lázně nebo terapii nebo tak? Zatím jed stále dostávám čočku, neboť jako kantor jsem odpovědná i za výsledky voleb na Papui.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici si pořád říkají, proč by učitelé měli trpět nějakým syndromem? Co by mělo být v tom jejich radostném výchovném a vzdělávacím poslání až tak zatěžující?
To by si i běžný občan mohl hlavu ukroutit. Zvláště pak, když narazí na některý ze vzdělávacích spotů ministerstva školství. Pohoda... jako přesný odraz reality.
Tak snad jen ti špatní marietereziánští biflátoří, co do školy chodí jak do roboty.

Okomentovat