12.12.17

Hana Čápová: Štech: Nechali jsme protiinkluzivní lobby kázat bludy

„Výraz 'má rád' u něj není to pravé, nefunguje emotivně, je velmi věcný,“ říká o novém ministru školství Robertu Plagovi jeho někdejší šéf, končící ministr školství Stanislav Štech. Profesor pedagogické psychologie na Karlově univerzitě ministerstvo vedl od letošního července, kdy rezignovala Kateřina Valachová. Školské politice se ale po věnoval celé funkční období vlády Bohuslava Sobotky, nejdřív jako jeho poradce a později náměstek Valachové.

Z rozhovoru v RESPEKT.cz vybíráme:

Bude se vám po roli ministra stýskat?

Stýskat ani ne, ale ta zkušenost je nesmírně cenná. Dala mi spoustu empirického materiálu k dalšímu výzkumu, k přemýšlení.

O čem?

Máte ideu, přesvědčivá data, která ji podporují – a najednou zjistíte, že její zavádění do praxe je daleko komplikovanější, než by se dalo čekat. Divíte se, jací hráči do toho vstupují. A zjišťujete, jak důležitý je onen sokratovský kairos, příhodný okamžik. Vezměte si třeba, jak se změnily nálady veřejnosti, pokud jde o inkluzivní vzdělávání. V roce 2013 bylo jasně pro inkluzi 65 procent lidí, proti bylo jen zhruba 20 procent, v roce 2016 bylo naopak proti inkluzi 60 procent lidí. Nálada se totálně převrátila. Jde o to vyhodnotit, co se stalo, do jaké míry je to dané tím, že jsme udělali chyby, či jakou roli v tom hrála masivní dezinformační kampaň.

Není tohle přemýšlení spíš než o inkluzi právě o mechanismu dezinformačních kampaní?

O tom mluvím, Blesk hledal chyby inkluze osm měsíců, prakticky denně. Lidé jako Václav Klaus mladší říkali veřejně domněnky, třeba že děti ze speciálních škol budou masivně přecházet do škol běžných, a někdy i lži – jako že všechny děti musí do běžných škol povinně. A nikdo je nenutil to dokládat. My jsme neměli co říkat, čekali jsme na data. Teď už můžeme říci, že k žádnému masovému přechodu dětí nedošlo; a už vůbec ne dětí s mentálním postižením. Výrazně – asi o osm tisíc – naopak narostl počet dětí s poruchami učení a o 3 700 počet dětí s poruchami chování. Ale ty už v běžných školách v drtivé většině byly. Je to tím, že jsme řekli, že budeme identifikovat i nižší stupně poruch, na které je možné čerpat podpůrná opatření. Tahle skoková změna zahltila poradenská zařízení, to jsme nedocenili. A když konečně máte data, pokoušíte se diskutovat, ale už je pozdě – veřejné mínění už je ovlivněno dezinformacemi, že inkluze je škodlivá.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

jakou roli v tom hrála masivní dezinformační kampaň

To je pravda. Kdyby ministerstvo školsví tak masivní dezinformační kampaň nevedlo, bylo by proti inkluzi těch 60 procent lidí už od začátku.

Radek Sárközi řekl(a)...

Nejdříve byli řadoví učitelé a ředitelé "textově negramotní", a teď z nich je dokonce"protiinkluzivní lobby"? :-o Jako bych četl román 1984...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

On se asi pomátl. Zpackali co mohli, ale někdo proti "nim" lobbuje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici vnímají proces lobbování jako určité zákulisní ovlivňování někoho, kdo má vliv na dění, aby bylo lze nabýt nějaké výhody či dokonce zisku. Od lobbování je velmi blízko ke korupci.
Pak tu tedy poletuje otázka, kdo koho a jakými nástroji po straně ovlivňoval.
Podávají ministři končící ve funkci také nějaká majetková přiznání?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nějak zapomíná na lobby proinkluzívní, především Kláru Neziskovku, která mu kryla záda pod praporem "odbornosti" (ČOSIV), a Boba Finofila z EDUinu s bajkami o inkluzi na severu.

Radek Sárközi řekl(a)...

Shrňme si výroky pana Štecha na adresu učitelů: Máme tu "protiinkluzivní lobby textově negramotných póvlů".

Okomentovat