27.12.17

Jiří Mach: Co s nezvladatelnými žáky, kteří napadají ostatní děti? Učit v ředitelně

Přestože dětí s poruchou chování je ve školách méně než dětí s poruchou učení, stesky učitelů zní hlasitě. Školy si s takovými dětmi často nevědí rady. Stížnosti na inkluzi a především na děti s poruchou chování zaznamenal i školský ombudsman Ladislav Hrzal.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Jestliže nezafungují možnosti, jež má škola k dispozici, třeba pohovor u školního psychologa, případně speciálního pedagoga, obrací se na rodiče, doporučuje jim návštěvu odborníka. Pokud rodiče nespolupracují, lze v krajním případě oslovit OSPOD. Podle Kordy ale sociálka rodičům moc nepomůže, protože je spíše represivní orgán.

Dle Kordy by u dětí s poruchou chování pomohly menší kolektivy, protože každé dítě pro něj znamená další impulzy. Jenže za současného financování školství, kdy se zohledňuje počet žáků ve školách, by se to řediteli nevyplatilo. A současná pravidla pro inkluzi umožňují snížit počet dětí ve třídách na 17 až v případě, že ve třídě jsou přítomny alespoň čtyři děti s nějakou poruchou.

Také podle dětského psychologa Miroslava Hudce není vždy zcela jasné, jaká je příčina poruchového chování. Například porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) už je zařazena do mezinárodní klasifikace nemocí, ale i tak má o ní Hudec pochybnosti. „Tuto nálepku dítě dostane, když má příznaky, že se hůř soustředí, je živější. Ale nic moc se neví o příčině, tak se pak řekne, že to je ADHD. Ale nemusí to být,“ řekl Právu.


17 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

vykazování ze třídy politici kritizují

Začněme konstatováním, že dítě nevidí jediný důvod, proč by se mělo ve škole chovat jinak, než jak se chová běžně kdekoli jinde, a kde je mu to tolerováno. Dítě ječí a tříská sebou o zem, dokud není dostatečně uspokojen jeho momentální rozmar. A klidně, a kolikrát i především na úkor jiných.
Pokud nemá agresivní žák poblíž alespoň jednoho nebožáka, na kterém by si tu svoji nezvladatelnou agresivitu vybil, pak je takový stav odborníky na vzdělání vnímán jako naprosto nepřípustná segregace. Pytlici jsou zavilým nepřítelem takzvané konstruktivní kritiky, kdy je od neodborníků požadováno řešení problému, na který poukázali. Tady ale kritizují lidé, kteří jsou placeni za to, že umějí nacházet řešení na vše, co řešení vyžaduje. Nechť nám tedy politici řeknou, jak lépe ochránit přiměřeně normální děti před nevychovanými spratky.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ja navrhuji jeste ucit: v satne, ve sklepe, na pude, v kumbale na kyble apod.

Ivana řekl(a)...

Ve škole máme rozpis volných členů vedení školy, u nichž je možné takové dítě umístit.O tom, že se musím takovému žákovi stejně věnovat, protože učivo občas nechápe, a samostatně s ním pracovat, snad nikdo nepochybuje. Práci pak dodělávám pozdě odpoledne.Prý je dětí s poruchou chování v republice 12 tisíc. Předpokládám ale, že to jsou ty, které prošly poradnou, aby se mohly do statistiky zahrnout. Kromě nich máme další, jejichž rodiče s vyšetřením v PPP nesouhlasí.
Když jsme požadovali příspěvek v normativech na rozdělení třídy 32 žáků kvůli chlapci s autismem a LMP, bylo mi řečeno, že máme nárok teprve, až budeme v červených číslech.

Radek Sárközi řekl(a)...

To aby se ředitel časem přesunul z ředitelny do třídy a nakonec do tělocvičny, aby se mu tam všichni vešli... ;-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

To spíš, aby se do ředitelny začaly uchylovat ty děti pořád ještě přiměřeně normální a neagresivní. Mnoho jich už nebude.

Eva Adamová řekl(a)...

"Ve škole máme rozpis volných členů vedení školy, u nichž je možné takové dítě umístit"

Ono snad vedení školy nemá dostatek své práce, ono je něco takového v jejich pracovní náplni? Nemělo by to být spíš v pracovní náplni školního psychologa? A pokud tedy v našem školství nemáme na školní psychology peníze, mělo by se začít uvažovat o zavedení samotek, případně o pořízení svěracích kazajek, to by vyšlo levněji. Navíc pobyt takového žáka v ředitelně přece vůbec bic neřeší. Také máme ve škole jednoho takového stěží zvladatelného andílka, který každé setkání s ředitelem komentuje slovy:"Já toho chlapa jednou zabiju." A rozhodně to nemyslí z legrace, říká to ve vzteku a zcela vážně.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Moznosti reseni, jak je nabizi msmt nebo nuv:
1/ krizovy plan- mame a je nam na ... Kdyz dite rve a jev afektu
2/vychovny i ndividualni plan - mame a je nam na ......
3/ skolniho psychologa nemame, nejsou penize, stejne by to nikdo nesel za tech podminek delat a clovek na 0, 25 uvazku je nam na nic.
4/ skolni special etoped- to jsem ja. Stejne jsem ale stale " v procesu", ucim a mam reedukace, navic moje pravomoci jsou stejne nulove. Muzu tak akorat papirovat, zvat si rodice, kteri stejne neprijdou, psat ospodu, ktery stejne nic akutne nesmi podniknout, volat policii, ktera vsechno pro nezletilost odlozi a nesmi zakrocit.

Nekolik akutek jsme jiz resili. A v tomto state nam jako pedagogum jde doslova o hubu, protoze kdyby nekdo zacal nase jednani pitvat, asi by nas nakonec vyhazeli.
Je to tragedie.

Jirka řekl(a)...

A přestože pro pedagogy nic kromě nových lejster nedělají, pitvají rádi a s chutí. Je třeba ochránit práva dětí a rodičů za každou cenu. A po nich potopa.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je třeba ochránit práva dětí a rodičů za každou cenu.

Toť! Ať to stojí, co to stojí!
Jenže ne všech zúčastněných. To jen těch agresivních a nezvladatelných dětí a jejich rodičů, na úkor dětí bezproblémových a jejich učitelů.
Věrný obraz naší společnosti, kde agresor požívá větší ochrany, než jeho oběť.

jana řekl(a)...

Ano co dodat hodně je zde řečeno ale kdo poslouchá ??

Renata řekl(a)...

Pedagog klesl na úroveň služky, která nemá žádné právo ani ochranu. Má jen povinnost učit a vychovávat. Máme, co jsme si vysloužili. Pokud pedagogové neumí ochránit sami sebe - mít minimálně svou komoru, umět si účinně zastávkovat, potom je tento satv jen logickým vyústěním. Kdo je šikovný, udělá i svůj byznis a ...po nás potopa. Těším se na důchod. V tomto blbinci už nechci hrát ani na činely.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Má jen povinnost učit a vychovávat.

Má povinnost ohlídat, aby si protekční a nevychovaní spratci mohli dělat, co se jim zamane na úkor dětí vychovaných.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Technická (nemístná, zaškrtávací):
a) Inkluze to zlepšila?
b) Inkluze to zhoršila?
c) Inkluzi je to fu(c)k?

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Škola by měla mít pravomoc (jako krajní a poslední řešení, když vše předtím selhalo) říci: Ohrožuje bezpečí a vzdělávání jiných dětí, zajistěte mu vzdělávání jinou formou (nechte si ho doma). Ospod by měl mít pravomoc nařídit a vymáhat péči dětského psychiatra a kontrolovat léčebný režim.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Novotný, nemyslím si, že to inkluze zhoršila.A to víte, že s ní zrovna moc nekamarádím.
Zhoršil to celkový vývoj v rodinách a jejich nevýchova.
Zhoršil to systém , kdy je tlačeno na školy, aby uplatňovaly práva dětí a nijak moc od nich vyžadovaly povinnosti.
Zhoršil to systém, kdy učitel je onuce, o kterou se každý rád otře a svádí na něj kde co.
Zhoršil to systém, kdy svoboda jedince je nad svobodou všech kolem.I když ten jedinec svou "svobodou" ohrožuje ostatní.
Celé je to o společnosti, ne o škole. Škola jen pořád musí, musí, musí. jednoho dne po nás budou chtít, abychom snad i léčili. Vždyť s vlídným přístupem jde všechno.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ad pan Bělecký - v některých státech to již jde. Vyloučit i ze základního vzdělání. Do domácího nebo jiného. naši "experti" se ovšem dost neradi inspirují radikálními věcmi nebo něčím,co stojí peníze a opravdové odborníky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

v některých státech to již jde. Vyloučit i ze základního vzdělání.

Ale jaképak vyloučit ze školy za trest. Naopak! Děti by měly být do školy pouštěny výhradně za odměnu. Tedy pokud budou ty děti do školy samy chtít, samozřejmě.

Okomentovat