6.12.17

Český rozhlas: Větší sebevědomí i motivace k učení. Studie dokazuje pozitivní vliv moderních metod ve výuce

Pokud učitelé ve školách využívají moderní výukové metody, žákům díky tomu roste sebevědomí a mají větší motivaci se učit. Ukazuje to nová studie ekonomického insitutu CERGE-EI, kterou má Český rozhlas k dispozici.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Autoři studie vycházeli z mezinárodního šetření TIMSS z roku 2007 (Trends in International Mathematics and Science Study), které zjišťuje ve čtyřletém cyklu úroveň znalostí a dovedností žáků 4. nebo 8. ročníků základní školy v matematice a v přírodovědných předmětech. Podle něj česká republika patří mezi země s nejvyšším podílem klasických metod ve vyučování. Více se už využívají jen v Jižní Koreji, Itálii, Litvě a Tchaj-wanu.

Moderní metody přitom podle Korbela nesnižují výsledky žáků ve srovnávacích testech. "Někdy panuje obava, že více moderních metod zákonitě vede k horším známkám a horším výsledkům v testech. Naše odhady ovšem ukazují, že v těchto ohledech jsou moderní i klasické metody stejně úspěšné. Pokud tedy žáci pracují ve skupinkách, není to na úkor znalostí," říká Korbel.6 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

"Moderní metody rozvíjejí především vnitřní motivaci. Kdybych to měl vyjádřit číselně, moderní metody oproti klasickým posunou žáka z průměru, tedy z percentilu padesát, o pět až sedm procent vzhůru, říká spoluautor studie Václav Korbel."

Já chápu, že ve veřejném rádiu je potřeba statistiku trochu přiblížit plebsu... Ale úplným kravinám by se měli lidi, co tam mluví, vyhýbat (a to teda jak těm statistickým, tak pedagogickým)...

----
"jednou z průkopnických státních škol je pražské Gymnáziu Na Zatlance, kde od září září otevřeli zřejmě vůbec první alternativní třídu hned vedle tříd, kde standardně zvoní a studenti se připravují na jednotlivé předměty, jak tomu bylo už za Marie Terezie."
Někdy zkusím naprogramovat robota, který bude psát články o vzdělávání jako expert nebo novinář... To mi přijde snažší než robot na plazmové svařování nebo na vyřezávání pinlčlíků na šachy...


Zdeněk Sotolář řekl(a)...

I ve Finsku mají předměty. Předměty, jak tomu bylo už za Marie Terezie. Ve Finsku učí jako za Marie Terezie.

Nicka Pytlik řekl(a)...

první alternativní třídu hned vedle tříd, kde standardně zvoní

Povídá číšník, tady u tohoto stolu snad jako jediní široko daleko podáváme superzdravé finské speciality vybraných chutí. Zatímco u stolů ostatních požírají hosté za stejné peníze takové ty běžné blevajzy. Od přesolené gulážovky, přes UHO, až po připálenou krupicovou kaši. Tak jestli byste o tom, pane, něco někam napsal, jakože jdeme s dobou a jsme světoví.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Hele, musím se pochlubit. Já učila deset let ve škole, kde vůbec nezvonilo. Žádné takové zařízením tam totiž nebylo nainstalováno. Že mi pitomci tenkrát nepozvali novináře.
A zrovna v té době byly ve zvláštních školách zavedeny spojené předměty s názvy Nauka o přírodě (fyzika,chemie, přírodopis) a Nauka o společnosti(zeměpis, občanka,dějepis). Že mi pitomci tenkrát nepozvali novináře.
klasický příklad pro rčení - pozdě bycha honit.

P.S: Tento příběh není smyšleny a postavy v něm uvedené existují a existovat snad ještě pár let budou.

Josef Soukal řekl(a)...

Jak se dá nenápadně propojovat škola s veřejným prostorem. Iniciativa vyšla od kolegy Vladimíra Stanzla:
Marně hledám vhodnější příspěvek k publikování komentáře, ale snad to není úplně od věci:
Pěkný příklad prolínání školní výuky a veřejného prostoru. Iniciativa vyšla od kolegy Vladimíra Stanzla.
http://www.ascestinaru.cz/zdarile-studentske-prace-plochy-salek-caje-o-knizni-serii-terryho-pratchetta-uzasna-zemeplocha/

Ygrain řekl(a)...

Díky za odkaz, pěkné studentské práce vždycky potěší.

Okomentovat