29.12.17

Český rozhlas: Prodloužení školní docházky je nesystémové a sociální vyloučení neřeší, tvrdí expert

Nastal čas oprášit nápad na delší povinnou školní docházku? Ten měly některé z předchozích vlád jako součást strategie v boji proti sociálnímu vyloučení. Pomohla by povinnost chodit déle do školy tomu, aby děti ze sociálně vyloučených rodin nekončily na úřadech práce? Nebo by šlo jen o represivní opatření státu, který by ve vzdělávacím systém jen držel ty, kteří se už vzdělávat nechtějí? Hosty Karolíny Koubové v pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti byli náměstek libereckého primátora pro školství Ivan Langr a editor serveru Pedagogické.info Janek Wagner.
Doprovodný článek na webu Českého rozhlasu

5 komentářů:

Oldis řekl(a)...

Zdržoval ty co další vzdělání nechtějí, mělo by se přemýšlet nad tím proč další vzdělání nechtějí. Jestli to nebude stylem "vzdělávání"

V. řekl(a)...

Proč mnozí žáci delší vzdělávání odmítají? Zhruba ze stejného důvodu, proč mnozí zaměstnanci odmítají prodloužení věku odchodu do důchodu.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já nechápu, je to pořád dokola. Že povinná mateřská škola bude fiasko, to snad tušil kde kdo. Teď se diví.
Dokud se nebude naslouchat lidem, kteří už zažili a viděli a mají určité zkušenosti, bude to pořád stejné. protlačování politických cílů, které jsou úplně blbé je hřebem do rakve školství. Už těch hřebů začíná být moc.
Na jednu stranu hlásáme, že ne všichni jsou stejní, že je třeba individi přístup a na druhé straně tlačíme kdekoho do "studia", když ho nechce. I já mám v rodině příbuzné, kteří šli ihned po základce pracovat, pak se kolem třicítky probudili a v pohodě si dodělali další školy. Nikdo je nenutil,systém byl nastaven tak, že to šlo. Tak co.
Je to o lidech ne o školství.

Eva Adamová řekl(a)...

"Jestli to nebude stylem "vzdělávání""

Nebude.
Sociálně slabí žáci a zejména žáci romského etnika, když už je tedy rodiče do školy posílají, což nebývá pravidlem, jsou na prvním stupni vděčné za to, že si jich někdo vůbec všímá, a za každé pěkné slovo od učitelky. Na druhém stupni, kde se požadavky zvyšují a podstatný vliv má i nástup puberty, se situace radikálně mění a škola se bez pomoci rodičů, o které se jí ovšem u těchto dětí může jenom zdát, neobejde. No a po dovršení povinné docházky, kdy už nad těmito rodiči a dětmi není žádný bič, se už s nimi nedomluví ani anciáš.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak to jste ,paní Adamová ,ještě optimistka. Rodiče těch dětí většinou nespolupracují nikdy,ale je fakt, že na prvním stupni, bez hormonů v mozku, jsou ta děcka ještě ukočírovatelná. Už pátá třída začíná být průšvih. A mnohé děti už od šestky hlásí, že dál nejdou nikam, takže nemá ani smysl se nějak učit. Dřív jsem to brala vážně. Dnes vím, že mohu jen nabídnout. Nic víc. A taky nic víc už nedělám. Kdo nechce, tak nechce.

Okomentovat