16.12.17

Český rozhlas Plus: Nikdo neví, jestli státní maturita nebo inkluze něčemu pomohla, upozorňuje Ondřej Šteffl

Ondřej Šteffl, zakladatel a ředitel společnosti Scio, prozrazuje v pořadu Osobnost Plus své názory na bývalé, budoucí nebo potenciální ministry školství. A také co především by mělo vzdělávání dětí obsahovat v dnešní době, která je stále rychlejší a rychlejší. Rozhovor ho dokonce inspiruje k ideálnímu tématu pro maturitní otázku.
Doprovodný článek na webu Českého rozhlasu27 komentářů:

Unknown řekl(a)...

Zato o školské politice před novou maturitou lze bezpečně říci, že rozvrátila pojem středoškolské vzdělání.

Nicka Pytlik řekl(a)...

zakladatel a ředitel společnosti Scio, prozrazuje

A není to průběžně úporné tajení ku škodě věci?

inspiruje k ideálnímu tématu pro maturitní otázku

Monotématická maturita? Tak to tady doopravdy ještě nebylo!
Jen více takových rozhovorů. Pytlici by si jej měli pozorně vyslechnout. Kdoví, co by se se jim zinspirovatělo.

Eva Adamová řekl(a)...

Mnozí neustále žijí v přesvědčení, že státní maturita má pomáhat, a já skutečně nevím komu a čemu, protože státní maturita má pouze kontrolní funkci.

U inkluze je to trochu jinak, ta by pomáhat měla, ale bohužel mnoha dětem spíše škodí. Čemu však český způsob zavádění inkluze pomohl, je pozvolná likvidace praktických škol a čerpání EU fondů.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Paní Tachecí umí rozhovory. Myslím ty moderované, které mají osobnost, s níž ve vyhrazeném čase rozmlouvá, co nejdůkladněji představit. Umí položit otázky, které by v tu chvíli rád položil i posluchač. Umí naslouchat, reaguje na odpovědi, rozhovor má trvale pod kontrolou, vytěsní stylizaci, takže host jejího pořadu se nakonec představí sám.

Pan Šteffl dostal skvělou příležitost se představit, doslova jako Osobnost Plus.
Doporučuji k poslechu.

Mou podjatostí zastánce českého národního školství se nedejte plést.

Já se v tom nevyznám, já se v tom neorientuju.
Byla to přece jeho volba, a přesto se mi opět představil jako nebetyčný pedagogický trouba. Sice prý vizionář, a to vytrvalý, ale zoufalec, který se urputně motá v něčem, čemu ani trochu nerozumí.
Ostatně, hokynáři stačí, rozumět kšeftu.

Eva Adamová řekl(a)...

Jo, jo, analýzy a data..

A co kdyby tak konečně někdo analyzoval, jaký vliv měly a bohužel stále mají na výuku v našich školách ty jeho proslulé SCIO testy?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Za užívání sciotestů odpovídají ředitelé a děkani líní vytvářet testy vlastní, šité na míru škole a oboru a ne jakési pseudostudijněpředpokladové.

Eva Adamová řekl(a)...

To jistě, ale mně tedy docela dost vadí, že se do pozice vizionáře našeho školství a jeho zachránce prostřednictvím SCIO škol staví člověk, a také ho tam stále více scpou média, který na blbosti děkanů a ředitelů škol leta vydělával a vydělává. A nejen na blbosti škol ale i na naivitě rodičů. Znáte nejnovější SCIO reklamní slogan: "Krátkodobé programy pro dlouhodobý úspěch ve škole."? Dlouhodový úspěch ve škole může dítěti zajistit pouze DLOUHODOBÁ poctivá práce a kde jinde než odehrávající se ve škole. Že by měl dítě zachránit týdenní pobyt ve SCIO táboře? Šteffl natropil za posledních 25 let v našem školství mnohonásobně více paseky než kdokoliv jiný a jeho názory na maturitu a působení ministerstva vůbec nekorespondují s jeho činností na poli podnikatelském. Jestli mu jdou jeho názory od srdce, tak ho také musí docela dost hryzat svědomí.

Pepa řekl(a)...

Zaujalo mě, že min. Valachová házela SCIO klacky pod nohy pokud jde o povolení SCIOškoly ve FM a min Plaga to dělat nebude, protože vlastně nemůže, nemá do povolení školy co mluvit. Jak to jen ta paní Valachová dokázala?

Unknown řekl(a)...

Chápu podnikatelské aktivity. Ale když důsledkem toho je mrzačení občanů této země, obrací se mi žaludek. A těch jedinců a společností, které ve jménu ideologií a vlastní kapsy mrzačí školství a tedy i budoucí generace je spousta. V médiích mají větší prostor než vzdělanci. Chtělo by to moderní národní obrození. Příští rok je příhodný, osmičkový.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Mě vždy fascinoval EDUin, který řeže do cermatích přjímaček hlava nehlava, démonizuje vliv přijímaček na výuku, ale ke sciu mlčí.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Kartous, než se stal loupeživým beduínem, byl ve SCIO.

Nicka Pytlik řekl(a)...

byl ve SCIO

No jo, vlastně... Pytlici děkují za připomenutí. Úplně na to pozapomněli.
Tak proto tolika výzkumničení směrem k rušení víceletých gymnázií. Scio školy potřebují nový matroš. A především pak solventní matroš. A kdo jiný by se hodil, než dítka místních elit okresního formátu.
A proto se chlapec i do politiky nakročil. Ale radši jej stáhli, aby to nebylo zase až tak okaté. Zřejmě tam už někoho mají. ANO by se šiklo. Však záhy uvidíme.

Vl.Václavík řekl(a)...

Není to tak dávno, co kritici názorů Ondřeje Šteffla doprovázeli své výpady výzvou, ať se tedy předvede a ukáže, jak má správná škola vypadat. A hle - vznikají ScioŠkoly se zajímavou vzdělávací strategií. Nepochybuji o jejich úspěšném fungování a dalším rozvoji.
Příkladů nových (možná i staronových) vizí ve vzdělávání nalezneme víc. Například vzdělávací program jedné dobré zdejší veřejné školy stanoví cíle vzdělávání ve svém mottu: "Umět a znát, abychom si v životě věděli rady."
Kdysi mi pan ředitel nizozemské školy shrnul jejich hlavní cíle takto: "Chceme naučit žáky organizovat si svůj čas, organizovat si práci a naučit se pracovat nezávisle." Ve ScioŠkole tomu říkají studijní autonomie.
Tradičně vzdělaní učitelé a učitelky těm pojmům možná ani dost dobře nerozumí. Bohužel.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Nebyl by to pedagogický teoretik - "expert", kdyby si nekopl do učitelů, že pane Václavíku...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Umět a znát, abychom si v životě věděli rady.

Pojmy 'umět a znát' zařadila poslední kurikulární reforma, stejně jako 'učit se' na seznam pojmů ale naprosto nežádoucích. Analytici světových moderních zkompetentňovacích trendů si z poza svých vědeckých pracovišť nejspíš nevšimnuli, že bývaly doby, kdy absolvent střední odborné školy si po poměrně krátké době praxe na okoukanou musel vědět rady se vším všudy.
Ředitelé mnohých zahraničních škol shrnovali cíle, čeho by chtěli dosáhnout, v době, kdy se to u našich žáků bralo jako naprostá samozřejmost. A zvládali to bez problémů, aniž by se tomu museli nějak zvlášť věnovat. Těmto schopnostem se souhrnně říká fištrón! Možná si starší ročníky praktiků vzpomenou.
Po pětadvaceti letech cílené a soustavné devastace našeho školství nezanedbatelně pakoidními odborníky na vzdělání jsme klesli hluboko i pod ty Nizozemce.

Tradičně vzdělaní učitelé a učitelky těm pojmům možná ani dost dobře nerozumí.

Otázkou zůstává, kde že se až tak netradičně zdělali ti naši expertí.

mirek vaněk řekl(a)...

Učitelé těm pojmům rozumí rok od roku více. A vnímají při konfrontaci pojmů a teorií s každodenní realitou jejich prázdnotu.

Jirka řekl(a)...

Pan Václavík už je takhle zdělanej pár let. Paměť už mu také neslouží. Je třeba připomenout, že jsme pana Šteffla vyzývali k tomu, aby své teorie předvedl v praxi. Že může štědře rodiči dotovaný skleník s předvybranými rostlinkami fungovat, jsme nikdy nezpochybňovali. Na to nejsme dost zdělaní. Jen bychom prosili o dobré školy pro všechny děti. Pan Šteffl by mohl zkusit jenom jednu třeba jako charitu, když už tak výzkum-ničí.

Tajný Učitel řekl(a)...

Po pětadvaceti letech cílené a soustavné devastace našeho školství nezanedbatelně pakoidními odborníky na vzdělání jsme klesli hluboko i pod ty Nizozemce.

Školství soustavně devastují ti, kteří jsou denně ve třídě se žáky a ti, kteří je hlídají. Tzn, učitelé, vedení škol a úředníčci mšmt. Můžete prstíkem ukazovat na "pakoidní odborníky" nebo mrzké neziskovky a dupat nožičkama do aleluja, odpovědnosti za podělané vzdělávání se nezbavíte.

Nicka Pytlik řekl(a)...

odpovědnosti za podělané vzdělávání se nezbavíte

Čtení s porozuměním není jen tak lecjaká věc. Člověk musí být vybaven. Zdělat se, jak zákon káže, nepostačuje. Pytlici nadhodí problém cílené a soustavné devastace školství, a řiťolizové těch devastátorů se neprodleně vytasí z podělaným vzděláváním, aniž by kdy rozlišovali obsah pojmů systém a proces. I s rozklíženou rachotinou se dá někam dojet. Není to moc pohodlné, pravda, občas se musí dost tlačit, ale nakonec se dá kýženého cíle dosáhnout.
Těžko ale podiskutovat s někým, kdo má zažitu představu o úředníčkovi z mšmt, který je denně s dětmi ve třídě a hlídá je. Pytlici ze židle upadli. Ačkoli, třeba se teď něco změní. Při tom nedostatku asistentů...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Co já pamatuji, pane Václavíku, vyzýval jsme pana Šteffla, ať převezme nějakou obyčejnou školu; třeba brněnský osmec. Nebo ho převezmete vy?

Vl.Václavík řekl(a)...

Dobrý den pane Sotoláři.
Až bude konkurz, přepošlete mi to. Děkuji, V. Václavík

Nicka Pytlik řekl(a)...

přepošlete mi to

Se říkávalo, voják se stará, voják má.

Tajný Učitel řekl(a)...

Po pětadvaceti letech cílené a soustavné devastace našeho školství nezanedbatelně pakoidními odborníky na vzdělání

Soustavně devastovati školství lze "pakoidním odborníkům" jen stěží, bez spolupráce učitelů, ředitelů, resortních kormidelníků a přidružených náměstníků.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jen stěží, bez spolupráce učitelů, ředitelů

To je pravda. I mezi námi jsou paka. Nepřevažují významně, ale jsou.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Vpádem dvou diskusních flašinetářů se poněkud vytratil smysl příspěvku, který dobře vystihla paní Adamová:
"Šteffl natropil za posledních 25 let v našem školství mnohonásobně více paseky než kdokoliv jiný a jeho názory na maturitu a působení ministerstva vůbec nekorespondují s jeho činností na poli podnikatelském."
Vážení, zdalipak jste si dopřáli poslechnout si Štefflovy doslova puberťácké útěky k připraveným floskulím a jeho neschopnost bez vytáček věcně odpovědět na konkrétní otázky moderátorky.
Dovolím si být dotčen páně Štefflovým samolibým přesvědčením, že jej pohání vizionářství.
Ba ne, pane, je to hamižnost.
Celé jeho slavné scio kupčení je založeno na pomluvách základního školství a na úsilí získat právo vystavit absolventům jeho kurzu umění učit se kdy chci, co chci, kde chci, s kým chci, pokud chci, certifikát hned po složení poslední splátky školného za dobrou platební morálku jejich zákonných zástupců. Zde konečně zamhouří reformní oko a připustí, že nevadí, když vysvědčení bude se státním znakem a obecně platné. Toť Šteffl.
P. S.
Kdysi sice vůkol visívala lecjaká hesla, ale tenkrát ty blbosti nebrali vážně ani ti, kdo je vyvěšovali. Ve školách se učilo, po vyjití ze školy se umělo. Politická omáčka se dala slít do kanálu. Inu totalita.
Dnes všelijací spasitelé a bojovníci proti habsburskému útlaku hlásají stejně prázdné blbostě a pitomostě z přesvědčení. Některé dokonce překládají do češtiny. Někdo přece musí nad tou totalitou zvítězit a prsa na metál vypnout.
P. P. S.
Místo toho, aby v Naardenu hrdě položil kytku, tak poníženě pašuje do vlasti obecně známé banality a machruje, jestli to ještě někdo, kromě něj, pochopí. Pane Václavíku, Vy ještě pořád učíte na vysoké škole budoucí učitele? V mém rodném Hradci? Ach, jo.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Že by pan Václavík učil učitele? A sám si vystavil vysvědčení? "Tradičně vzdělaní učitelé a učitelky těm pojmům možná ani dost dobře nerozumí. Bohužel."

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Útoky proti veřejným školám už patří k byznysu škol soukromých. A k tomnu rád přidá nejeden expert.

Okomentovat