1.12.17

Český rozhlas: Obnova víceletých gymnázií byla jednou z největších chyb školského systému, říká Feřtek z EDUin

Kvalita výuky na druhém stupni tuzemských základních škol je horší než na prvním, ukázaly testy České školní inspekce, která výsledky prezentovala ve středu. Testování se loni účastnili žáci pátých a devátých tříd. „Odborná veřejnost to ví už dlouho. Zajímavé je, že se to podařilo naměřit pomocí testů,” říká ve vysílání Českého rozhlasu Plus Tomáš Feřtek, odborný konzultant společnosti EDUin.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Kvalita výuky ve vyšších třídách postupně klesá. „Těch příčin je víc. Druhý stupeň základní školy je stupeň vzdělání, ve kterém máme největší problém. Většina problematických jevů v českém vzdělávání má zdroj tady,” říká Feřtek.

„Důvod je například to, že je naše vzdělávání poměrně dost selektivní, takže po páté třídě vyvedeme velkou část populace na víceletá gymnázia. Na druhém stupni pak učitelům poskytujeme daleko menší podporu. Přitom jdou ty děti do puberty, je s nimi daleko horší komunikace. My nic neděláme pro to, aby to ti učitelé mohli lépe zvládat. Neříkal bych, že je to vina školy, je to vina systému,” tvrdí.

Víceletá gymnázia podle Feřteka přispívají k tomu, že je kvalita druhostupňového školství nízká. „Nejsou příčinou, ale přispívají. V rámci tohoto šetření se ukázalo, že na víceletá gymnázia neodchází vždycky jen ti nejtalentovanější, ale ti, jejichž rodina je motivovanější. Velká část odborné veřejnosti dnes soudí, že opětovný vznik víceletých gymnázií v 90. letech byla jedna z největších chyb toho systému,” popisuje.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nepouštějme, probůh, žáky z víceletých gymnázií do základních škol. Jejich kvalita se zhorší ještě. Těch škol samozřejmě. Tředina žáků víceletých gymnázií je prý horší než než jsou žáci základních škol. Vypověděly to nejnovější inspekční testy!

CatCatherine25 řekl(a)...

Kdy na to expert přišel?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Problém není v obnovení víceletých gymnázií, ale v jejich přemnožení. V našem systému školství neměly doposud přirozeného nepřítele. Pokud v obci nemají alespoň jedno víceleté gymnázium, bývá starosta počertech nervózní.
Jenže scioškoly potřebují taky nějaký ten živný matroš. A tak hoši z eduínu vytáhli na svoji ustavičnou leč. Už jim taky docházejí nápady na to, co by se asi tak dalo ještě rozvrtat.

Pavla řekl(a)...

Na víceletá gymnázia míří mnohdy děti nejen vysoce motivovaných rodičů, ale také slušných a poctivých. Už jen na třídních schůzkách na 1. stupni mohou často zjistit, že se nemohou shodnout s některými rodiči na určitých hodnotách, např. používání vulgarit, chování k pedagogům a pod. A chtějí dopřát svým dětem slušnou společnost.

krtek řekl(a)...

Díky, Pytlíku. Já to nechápal, čí zájem je nad tím odborným tažením a už to vidím. Děkuji.

Okomentovat