16.11.17

Vladimír Barák: Inkluze, rok první: pořádně drahý projekt

Stát má k dispozici první statistiky zabývající se začleňováním handicapovaných dětí do běžných školních kolektivů. Po roce fungování inkluze bylo odhaleno rozsáhlé plýtvání, zahlcenost učitelů byrokracií a kolaps poradenských center. Na druhou stranu jsou v řadě škol děti prý mírně spokojenější a dostává se jim individuální péče.

Z článku v TÝDEN.cz vybíráme:

"Do prvních tříd běžných škol v současnosti nastupuje každý rok zhruba dva tisíce dětí s lehkým mentálním postižením a zhruba stejný počet s dalšími vážnými poruchami. Značná část z nich nedostane včas potřebnou péči a jejich inkluze je může poškodit, stejně jako i jejich spolužáky," říká Janek Wagner, šéfredaktor odborného webu Pedagogicke.info. Jako příklad cituje zkušenost, kterou mu sdělila jedna z učitelek.

"Včleněné dítě vyhrožovalo dalším dětem zabitím, stále vydávalo zvuky, rytmicky bouchalo do lavice, házelo stále nějaké předměty včetně květináčů a tak dále. Zhruba polovina třídy měla během dvou měsíců potíže typu noční buzení, dokonce i pomočování, okusování nehtů a celkově se výsledky žáků zhoršily," napsala pedagožka. Jde o její pochybení? Nezvládla přece uřídit výuku... Těžko říci. Zkušená kantorka nebyla soustavně připravována na práci s handicapovanými dětmi, přidělen jí nebyl ani asistent. Vyloučit znevýhodněné dítě ze základní povinné docházky je právně prakticky nemožné.


3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Včleněné dítě vyhrožovalo dalším dětem zabitím, stále vydávalo zvuky, rytmicky bouchalo do lavice, házelo stále nějaké předměty včetně květináčů a tak dále.

Pokud je toto dítě znevýhodněné, co jsou ty děti, které se z toho v noci pomočují?
Kdyby byli pytlici rodiči dětí s okousanými nehty, psali by denně stížnosti řediteli školy, zřizovateli a školní inpekci. Ombudsmanům pak dvakrát denně.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Inkluze, rok první: odporně levný projekt.
Což se už potvrdilo.

CatCatherine25 řekl(a)...

Odporně nebezpečný projekt. Což se rovněž potvrdilo.

Okomentovat