1.11.17

Jan Horák: Škola zakázala pokrývku hlavy. Ať si studenti demonstrují víru jinde, říká ředitelka

Na Střední zdravotnické škole v Ruské ulici v pražských Vršovicích se opět nesmí nosit pokrývky hlavy. Vedení školy nechalo zákaz do školního řádu vrátit měsíc poté, co pravomocně vyhrála spor se studentkou somálského původu Ayan Jamaal Ahmednuurovou. Dívka školu žalovala poté, co jí podle její verze ředitelka nedovolila nosit muslimský šátek hidžáb. Ředitelka Ivanka Kohoutová v rozhovoru pro Lidovky.cz ujišťuje, že obnovený zákaz pokrývek hlavy proti muslimkám nemíří. Zdůrazňuje však sekulární povahu českého školství.

Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Lidovky.cz: Školská rada schválila opětovný zákaz nošení pokrývek hlavy. Dřívější argument paní ombudsmanky Anny Šabatové, že takový předpis je diskriminační, už tedy neuznáváte?
Ivanka Kohoutová: Nikdy jsem ho neuznávala.
Radek Suchý: Nesouhlasili jsme s názorem paní ombudsmanky, že by paní ředitelka někoho diskriminovala, nebo že by měla ve školním řádu ustanovení, které by někoho diskriminovalo. Paní ombudsmanka využila tuto kauzu k protežování některých svých názorů.

Lidovky.cz: Kdo inicioval návrat tohoto příkazu do školního řádu?
I.K.: Školská rada rozhodla na můj návrh po konzultaci s právním zástupcem školy Mgr. Radkem Suchým.
R.S.: Vysvětlil jsem paní ředitelce obsah rozsudku. Na základě toho jsme se shodli, že když nikoho nediskriminovala, není důvod, proč by se nevrátila k původnímu znění školního řádu (celý školní řád zde).


Žádné komentáře:

Okomentovat