9.11.17

Radka Hrdinová: Rodina mu učení rozmlouvala

Táta z něj učitele mít nechtěl. „Chtěl, abych měl pořádné zaměstnání,“ říká Bohuslav Hora, učitel češtiny a dějepisu na Základní škole v Plané nad Lužnicí. Maturoval proto na střední zemědělské škole v Chebu, zároveň se usilovně připravoval na přijímačky na pedagogickou fakultu v Plzni. Vzali ho na první pokus. Letos byl třetí v českém kole mezinárodní soutěže o nejlepšího učitele Global Teacher Prize.

Z článku v MF DNES vybíráme:

Svoboda, kterou má před tabulí, je pro něj důležitá. Být učitelem pro Horu znamená navazovat vztahy s žáky. Pamatuje si ještě, jak řešil, jestli si bude se svými prvními studenty na rokycanském gymnáziu vykat, nebo tykat. „Byl mezi námi tak malý věkový rozdíl. Nakonec jsem se rozhodl pro vykání,“vzpomíná. Odchod zvažoval jen jednou, když se narodilo první dítě. Místo dvou platů musel stačit jeden. „Tchánova rodina mi tenkrát říkala, že mám začít dělat něco pořádného,“krčí rameny s tím, že i díky jejich pomoci to zvládli.

3 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Popravdě - já bych také rozmlouvala.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Pokud dotyčný není pitomec, vždycky se bude mít lépe "kdekoliv" jinde než ve školství.

V. řekl(a)...

(Skoro) každý, kdo si myslí, že by se měl mimo školství lépe, by mimo školství měl odejít. Třeba jen načas. Nová motivace, nové zkušenosti. Může se to hodit.

Okomentovat