9.11.17

Radka Hrdinová: Povolání učitele dává člověku svobodu

Když si jeho bývalí žáci přejí, aby je oddal, bere to Petr Martínek jako důkaz dobře odvedené práce. Ten mu dali jeho studenti i v roce 1994 historicky prvním Zlatým Ámosem, vítězstvím v anketě o nejoblíbenějšího učitele.

Z článku v MF DNES vybíráme:

V poslední době až příliš mnoho mladých kolegů odešlo, vydrželi jen půl roku nebo rok. „Ani si nevedli špatně, ale odešli s tím, že na to fyzicky a psychicky nemají. Je to hektické povolání, člověk učí jednu hodinu za druhou, nestačí si často ani vydechnout, velká přestávka je nutnost. I tak je spousta učitelů v padesáti vyhořelá,“dodává Martínek.

Být učitelem je podle něho otázka volby. Argumentem proti je nízký plat. Argument pro je kromě svobody v práci i svoboda v osobním životě. „Je to něco za něco. Mám méně peněz a je to vždycky hektické, ale když odučím, mám čas pro sebe,“říká učitel.

1 komentář:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Svoboda je ,pokud si můžete splnit přímou a zbytek si dělat kdy a kde chcete. To už ani dnes není normální a běžné. některé školy vyžadují sezení v budově i přesto, že je jedno, kde si tu práci odvedete.
A svobodu vůbec necítím, pokud jde o vzdělávací proces. Mám nařízeno skoro všechno a ještě vlastně skoro absolutní zodpovědnost ( a to i za věci, které naprosto nejsem schopná ovlivnit).
nemohu učit co a jak a kdy chci.
Nemohu dělat spoustu aktivit (bezpečnostní předpisy).
nemohu vést děti k větší samostatnosti a odpovědnosti (co kdyby se něco stalo).
Není to moc svoboda.
Zažila jsem lepší časy někdy v devadesátých letech. od té doby se to škrtí čím dál víc.

Okomentovat