2.11.17

Radka Hrdinová: Peníze, které se minuly účelem - Nejasná pravidla financování inkluze způsobila chaos

Jasné signály, že je něco špatně, se začaly hromadit během letních prázdnin. Statistici na ministerstvu školství začali zpracovávat údaje ze školské matriky. To je databáze, do které ředitelé školy kromě řady jiných údajů nově zapisují i informace o tom, jaká podpůrná opatření mají předepsaná jejich žáci. Podle takzvané inkluzivní novely mají školy nárok na peníze, kterými speciální pomůcky, plat asistenta pedagoga nebo například hodiny doučování zaplatí.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Když si na ministerstvu spočítali, kolik by to stálo od září díky nově vystaveným doporučením z poraden, rozhodli se pro radikální zásah.

„Do července byly úpravy rozpočtů prováděny bez větších potíží, v srpnu ministerstvo bez předchozího upozornění všem krajům zkrátilo finanční prostředky na zabezpečení společného vzdělávání pro speciální školy o třetinu, řádově jde o několik desítek milionů korun,“říká Michaela Vrbová z Asociace krajů ČR. Například Moravskoslezský kraj podle ní nedostal 20,6 milionu.

Zároveň s přiškrcením penězovodů začali školy, poradny i kraje objíždět lidé z ministerstva a znovu vysvětlovat.

Bez ohledu na to, čí výklad nové legislativy je správnější, se tím některé kraje i jednotlivé školy dostaly do nezáviděníhodné situace. Většina peněz, které stát za podpůrná opatření zaplatí, jde na asistenty pedagoga. Ať už na základě nových doporučení školy přijaly nové, nebo z peněz na podpůrná opatření začaly platit asistenty, kteří na škole působili už před inkluzivní novelou, s penězi od ministerstva na jejich platy školy počítaly. Nešťastné je podle vedoucího školského odboru Středočeského kraje Radka Coufala i to, že se vše řeší až po začátku školního roku.
5 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

A kdo to vyhodnotil, ze se penize minuly ucinkem.? Jak se minuly? Treba tim, ze asistent pro par deti na specce je ubytecnost. Pro deti, ktere casto i slintaji, pocuravaji se, nekomunikuji nebo treba ani samy nechodi? Nebo ze se tem detem koupily pomucky. To je opravdu zbytecne. Retardovane deti to preci nepotrebuji. Nebudeme plytvat penezi na postizene, uz se nazrali dost.......
Lidi me to tak s...e.!!!!!

Janek Wagner řekl(a)...

Titulek je naprosto bulvární, hloupý a především lživý. Peníze byly efektivně použity pro děti vyžadující péči a nejde o chaos, ale o neschopnost ministerstva školství korektně plánovat.

Jana Karvaiová řekl(a)...

No hlavně nikdo neurčil pravidla. To, že se pak něco dohání nějakými metodickými doporučeními prostě nestačí. Nelze nikoho ani zažalovat )čehož jsou si vědomi, už by to také psali), protože všichni dodrželi zákon i prováděcí předpis(vyhlášku 27/2016).
Všechno se šilo horkou jehlou. Ještě v letošním červnu byly dohady o spoustě věcí. Nyní dohady pokračují a mnoho nejasností mají i poradny. Dnes jsme měli společnou celodenní konzultaci a i oni jsou bezradní. Paní Zapletalová vydává prohlášení jak na běžícím pásu , pak je zase odvolává a prase aby se v tom vyznalo. A paní Zapletalová prostě není ruka zákona, aby se podle ní všechno točilo. udělali spoustu chyb, jen velice opatrně a s mnoha hloupými komentáři okolo je pomaloučku polehoučku připouštějí, ale my se v tom plácáme a ještě si pak speciálky o sobě čtou takové hnusy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

vydává prohlášení jak na běžícím pásu, pak je zase odvolává

To je tak, když někdo propadne inkluzivnímu modlářství a zbožně vzývá svoji poněkud zcestnou představu o ideálním světě.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Ostatně soudím, že ta prasárna musí být zrušena a diskriminační rozsudek ESLP ve věci D.H. a ostatní vs. Česká republika musí být revokován. 

Okomentovat