15.11.17

Přes čáru o domácím vzdělávání: Doma se děti učí rychleji

Čím dál víc rodičů v Česku je nespokojených s klasickým vzděláváním a hledá pro své děti alternativy. Individuální formou výuky prošlo za poslední dekádu více než 8000 žáků. Je domácí vzdělávání revoltou proti školnímu řádu? Co si od něj rodiče slibují a jak probíhá přezkušování? Na otázky magazínu Přes čáru odpovídal náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys a učitelka Šárka Medová, která se rozhodla učit svého osmiletého syna doma.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

„Pokud se společnost rozhodne, že chce umožnit i jiné formy vzdělávání, než je běžná docházka do základní školy, tak není žádný důvod na to nahlížet skrz prsty. Naše zkušenost ze školního roku 2015/2016 je pozitivní. Rodiče se svým dětem věnovali a snaha všech stran byla vidět i na přezkušování. Já bych v tomto směru věřil rodičům, že chtějí pro své dítě to nejlepší,“ vysvětluje Ondřej Andrys. „Duch tady toho opatření nespočívá v tom, že by domácí vzdělávání mělo být nějakou standardní alternativou. Domácí vzdělávání je určeno pro případy, kdy existují relevantní důvody pro to, aby žáci nechodili do školy. Do jaké míry budou v budoucnu tyto důvody převažovat nad přesvědčením rodičů, že své dítě doma připraví po všech stránkách lépe než škola, ukáže čas,“ uzavírá náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

3 komentáře:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

A to někoho překvapuje? Angažovaný rodič na jedno normální dítě, které nezdržuje několik dalších nevychovaných nebo inkludovaných nebo nepřizpůsobivých? TO JE SNAD JASNÉ, že se bude učit rychleji.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Doma se děti učí rychleji

Pytlici jsou rádi, že to už konečně vyšlo najevo!
Doposud si tuto skutečnost spíš jen intuitivně dovozovali. Na jednu stranu vnímali, že nemálo učitelů snad až nezřízeně lpí na domácí práci svých žáků, a na stranu druhou zase, že zadávat práci na doma je v moderní škole nepřijatelné. každém případě by se děti v té dnešní překotně se měnící době nějakou docházkou do školy vůbec neměli zdržovat.
Jo jo. Pravé domácí vzdělávání... Jako od maminky. Sametově jemné, pohladí po duši.

Jiri Janecek řekl(a)...

Nepsali onehdy v novinách, že na škole je nejdůležitější ta socializační role... A taky to, že ti dobří pomáhají plavat těm horším?

To už je zase důležité ty kategorie více, rychleji a lépe? Hrozně turbulentní svět... Nechcu radši ani vidět ten svět 4.0... To budou asi ty soběsiodporující kraviny říkat titíž lidé v rámci jedné věty.

Okomentovat