26.11.17

Pavla Vošahlíková: Žákem v 19. století: Učitelé hlídali své svěřence ve škole i doma

Motivy rozhodnutí Marie Terezie souvisely s tehdy rozšířenými osvícenskými zásadami a s praktickými vojenskými, správními a hospodářskými potřebami rozsáhlé říše. Se školskými reformami panovnice i jejího pozdějšího spoluvládce a nástupce Josefa II. nesouhlasila řada odpůrců: počínaje církví, která ztrácela monopol na vzdělání, přes část vrchnosti, jíž reforma ukládala ve vztahu ke škole nové finanční povinnosti, až po rodiče, kteří tímto krokem přišli o možnost využívat své děti k různým pracím doma i v hospodářství.


Z článku ve StoPlusJednička.cz vybíráme:

Doba, kterou strávili žáci ve škole, se postupně prodlužovala. Přibývalo předmětů zejména ve vyšších třídách. Dokonce ani v době starých triviálek se však nevracely děti domů příliš brzy. Do školy se docházelo často ze vzdálených obcí, ve kterých vlastní škola chyběla. Podle předpisů byla sice docházková vzdálenost omezená, v praxi se ale často překračovala. Hodina pěší chůze za pěkného počasí se navíc v zimě mohla protáhnout na dvojnásobek.

Už za Marie Terezie upozorňovali někteří lékaři, že přepínat dětské síly zejména časným vstáváním, škodí zdraví. Nedoporučovali zahajovat výuku především mladších žáků před devátou hodinou s tím, že po třech hodinách se měla ukončit. Delší souvislá duševní činnost podle nich škodila mozku. V hlavních školách a na gymnáziích připouštěli, že lze začínat o osmé hodině ranní, ale na tříhodinovém intervalu trvali. Postupně se smířili s delší přestávkou a odpoledním vyučováním.


Autor obrázku: circle of Eduard RitterDorotheum, Volné dílo, Odkaz

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelé hlídali své svěřence ve škole i doma

A to nám zůstalo až do dnešních dnů, všemu pokroku a alternativám navzdory.
Nebo spíš by se dalo říci, že v souladu s nimi. Hlídání dětí prostřednictvím okurzovaného osobního asistenta v roli průvodce, to je oč tu běží.

poste.restante řekl(a)...

Proč jen v 19. století?

Na nádraží nám zabavila kantorka karty, protože je "nedůstojné studentů gymnázia, aby hráli na veřejnosti hospodské karetní hry".
Až do tanečních jsme měli zábavy a plesy zakázány a občas to někdo i kontroloval.

A to už nemluvím o jednom učiteli, který stál v neděli za záclonou a "dělal si čárky", kteří žáci chodí do kostela. (Což je asi trochu jiná písnička.)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

My zvládneme hlídat děti i o svátcích prostřednictvím stupidních poučení zapsaných do TK.

Okomentovat