19.11.17

Ondřej Šteffl: Pragmatický premiér hledá ministra školstvíŠkolství je jako obrovská stará loď, být na ní kapitánem je složité, chyby se projeví rychle, přínosy za mnoho let.

Rostoucí chaos a narůstající problémy v českém školství pramení také z toho, že nedokážeme tu loď řídit. Kdyby nový ministr celé čtyři roky analyzoval, kde vůbec jsme, opravil kormidlo, učil posádku, jak loď řídit, začal diskusi s pasažéry a hlavně dokázal najít elementární širokou dohodu, kam má vlastně loď - vzdělávání v 21. století - směřovat, tak by to z hlediska budoucnost českého vzdělávání bylo to nejužitečnější, co může udělat.

Ministrem školství by tak měl být někdo, kdo ví, co je evidence based policy, ví jak zadat a analýzy a studie stavu i možností a jak je využít. Někdo, kdo umí připravit dlouhodobou strategii. Umí do její přípravy zapojit týmy odborníků včetně zahraničních, ale také veřejnost - odbornou, ale i rodičovskou a studentskou. A kdo pak dokáže takovou strategii realizovat. Představa, že dostatečnou kvalifikaci na to má učitel nebo ředitel školy, je stejně bizarní, jako že kormidelník dvojmístné plachetnice je odborníkem na řízení letadlové lodi. Mnohem spíš by mohlo jít zkušeného manažera, který dobře řídil opravdu velkou firmu s tisíci zaměstnanců. Anebo hledat v zahraničí. Co třeba Henna Virkkunenová? To byla ministryně finského školství v letech 2011 až 2014. Třeba by to vzala.

7 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"... chyby se projeví rychle, přínosy za mnoho let"

Kdyby se chyby projevily rychle, bylo by to ještě dobré, daly by se docela pružně a rychle napravovat, jenže ono je to ve skutečnosti tak, že i ty chyby se projeví naplno podobně jako přínosy až za spoustu let.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přínosy jsou zjevovány podstatně dříve, než začnou vyplouvat na povrch ty chyby.
Přínosy se musejí projevit neprodleně. I kdyby žádné nebyly. Jinak by se mohly přivřít penězotoky. Ne směrem k těm údajně přínosným opatřením, ale směrem k realizátorům těch opatření.
Zatím co chyby je třeba skrývat, dokud existuje příslib těch penězotoků, a dokud existuje možnost se na ně ze svých pozic přisát.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Souhlasím s paní Adamovou.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Příměr s kapitánem letadlové lodi je pěkný, ale ministr má ztělesňovat politický zájem, který se projevil ve volbách. Je-li někde problém, je v odborných a poradních týmech politických stran, které nejsou schopny formulovat vizi vzdělávací politiky a jít s touto kůží na trh. Což plyne pravděpodobně z toho, že na školství většina politiků upřímně . . . . Na v článku uvedené analýzy, studie atd. má mít ministr úřednický aparát nebo-li ministerstvo.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

I já souhlasím s paní Adamovou, nevyjádřil jsem se dobře. Změním to.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak to tam připište, že odbornící na vzdělání, konzultanti a auditoři o všech přínosech vědí ještě dřív, než jsou opatření zavedena. A hlavně ať je ministrem nějaký ten manažér. Manažeří se už osvědčili, coby ředitelé škol. Podle toho to taky tak v tom našem školství vypadá.
A od pytliků pěkné poděkování, že jste učitele nepřipodobnil třeba k vodákům v maňásku.

mirek vaněk řekl(a)...

Ano školství je obrovská stará loď, která se potápí. Lodníci v podpalubí, co nejsou mrtví a neutekli, se topí. Vedení lodi přestává tancovat, protože si všimlo, že se něco děje a váhá, jestli má natřít zábradlí na horní palubě(na to má zdroje) nebo učit lodníky jak déle zadržet dech či navrhnout kapele, změnu repertoáru. Experti z venku jim radí, že nejlepší je vyměnit starou loď za novou jachtu, nejlépe zahraniční. A těm ostatním aby se neřeklo poskytnout čluny.

Jinak jak které chyby a jak které přínosy. Některé chyby se projeví na školách téměř okamžitě. Jen ministerstvo s jich všimne za cca 5 let. Jednak se nezdá úředníkům vhodné zajímat se o ně hned po reformě(nedělají to ani před reformou) a jednak nějaký rok trvá než někdo upozorní ministerstvo a to se rozhoupe a zadá příslušný příkaz ČŠI a ta na to s velkou slávou přijde.
Některé přínosy se projeví za dlouho. Na dětech je to poznat až za nějaký rok. Na školách hned, ale než tomu učitelé uvěří, že to je skutečně pravda, to trvá. A ještě déle, než tomu uvěří veřejnost.

Okomentovat