16.11.17

Nguyen Thuong Ly: Místo výuky programování přinejlepším Excel. Česku odjíždí informatický vlak

Školy nestačí technologickému pokroku, děti na starých počítačích učí jen základy informatiky. K rozvoji IT dovedností tak pomáhají dětem komerční kurzy. Až 95 procent českých základních škol nevyhovuje standardům výuky informatiky, říká nová zpráva České školní inspekce. Školy podle inspekce nevěnují výuce IT dostatek času, nemá dostatečně proškolené učitele, neumí IT provázat do dalších předmětů a často mají slabé internetové připojení a zastaralé vybavení. „Vysoký podíl škol vykazujících zásadní nedostatky signalizuje daleko hlubší a komplexnější problém zcela systémového charakteru,“ uvádí inspekce.

Z článku v E15.cz vybíráme:

V českém školství peníze na výuku informatiky chybí, ačkoli s nimi Strategie digitálního vzdělávání počítá. Ministerstvo školství nicméně nedokáže vyčíslit, kolik je třeba do rozvoje IT na školách investovat. „Ministerstvo v tuto chvíli nemá odhady finančních prostředků na investici,“ uvedl úřad. Podle Daniely Růžičkové z Národního ústavu pro vzdělávání je proto důležité, že vznikají i komerční projekty. „Bylo by skvělé, kdyby přibývaly. Informatické vzdělání na úrovni dětí a žáků je v plenkách a podobné projekty pomáhají ukazovat, jak může vypadat, co může nabídnout, proč stojí za to se jím zabývat,“ uvedla Růžičková.

2 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Co bylo dřív? RVP, nebo standardy informatiky? Odpovídají standardy podmínkám výuky? Ostatně soudím, že ČŠI musí být zničena.

Nicka Pytlik řekl(a)...

K rozvoji IT dovedností tak pomáhají dětem komerční kurzy.

To je, oč tu běží, přeceee.
Školy na to nestačí, pravili ti, co jsou za ten neutěšený stav zodpovědní.
A co kdyby se všechny ty ale hodně moc velké peníze, které se prošustrují přičiněním ministerstva a všech jeho podřízených složek, včetně školní inspekce, a té zejména, věnovaly na patřičné vybavení škol digitální technikou, na kvalitní připojení k netu a zaplacení odborně zdatných učitelů?
Ale to se o tom bude radši tlachat. Za ty peníze...

Okomentovat