8.11.17

Martin Rychlík: Padla ústavní stížnost: kvůli omezování škol

Asi dvacet soukromých základních škol – často inovativních – se letos nedočkalo zápisu do rejstříku škol a školských zařízení. Vede jej ministerstvo školství. O zapsání, bez něhož nemůže škola fungovat, rozhoduje resort na základě tzv. Dlouhodobých záměrů vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy (DZ), a to u České republiky nebo krajů. Přitom ústava uvádí, že „je možné zřizovat jiné školy než státní (...) jen za podmínek stanovených zákonem“.

Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Stávající praxi kritizuje škola Edisona na Praze 12 anebo ScioŠkola ve Frýdku-Místku, jež patří k těm „nepovoleným“. V pondělí proto osmnáct senátorů podalo ústavní stížnost, jíž usilují o zrušení části paragrafu, kde se píše o zamítnutí, jestliže „žádost není v souladu s DZ“. Navrhovatelé v tom spatřují neústavní zásah do práva zakládat soukromé školy, které je zakotveno v Listině základních práv a svobod, anebo rozpor s právem dětí na vzdělání a rodičů určovat si způsob výchovy svých dětí.

„Myslíme si, že by o vzniku škol nemělo být rozhodováno politicky, ale odborně,“řekl LN senátor Jiří Růžička (za TOP 09 / STAN), jeden z osmnácti navrhovatelů, který řídí i elitní Gymnázium Jana Keplera. Ve stížnosti se píše, že kvůli současnému právnímu stavu mohou resort či kraje „zabránit vzniku soukromých škol jen na základě DZ“.


1 komentář:

Miloslav Novotný řekl(a)...

Pane Růžičko, už jste podal ústavní stížnost proti používání novodobého přídomku "elitní"?

Okomentovat