29.11.17

Markéta Hronová: Střední školy se musí změnit

Podle OECD patří Česko a Slovensko k zemím, jichž se automatizace a robotizace dotkne nejvíce. Z jejich červencové analýzy trhu práce vyplynulo, že se má týkat kolem 45 procent pracovních pozic. Nejvíce by se o místo měli bát zaměstnanci se střední kvalifikací v technickém odvětví. Na to by měly reagovat školy, to se ale zatím příliš neděje.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Daniel Münich z think-tanku IDEA při Centru ekonomického výzkumu Univerzity Karlovy (CERGE), který na konferenci Kam kráčíš, Česko bude mluvit, navrhuje, aby se výběrovější střední odborné školy, odkud většina absolventů odchází na univerzity, více zaměřily na šířeji pojatou přípravu ke studiu na vysoké škole. "Méně výběrové by měly studium ve 3. a 4. ročníku strukturovat, aby část připravily na VŠ a část na profesi, ale probraly také trvalejší nadčasové obecnější dovednosti. Kvalitu vzdělávání v IT a jazycích je třeba posílit, stejně jako měkké dovednosti. Ve všem jsou ale alfou a omegou kvalitní učitelé s rozhledem a schopností žáky zaujmout. Bez nich se stejně žádný zázrak neudělá," upozorňuje Münich. Jenže kde je vzít, když jich je i teď nedostatek? "Dostáváme se k tomu stále opakovanému, palčivému problému trestuhodně a dlouhodobě podfinancovaného vzdělávacího systému," uzavírá Kartous.

3 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Ach jo. Stále jen řeči. Místo kvalitních škol s dobře zaplacenými kvalitními učiteli, kteří budou rozvíjet schopnosti žáků a to nejde bezbolestně a zadarmo, tak to skončí posílením mediální výchovy na učilištích.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Tak střední školy budou fedrovat měkké dovednosti a VŠ budou odstřelovat studenty pomocí sciotestů. Co k tomu IDEA? Nebo EDUin? A nebo zdravý rozum?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Na to by měly reagovat školy

Proč?

Okomentovat