7.11.17

Markéta Hronová: Šlechta ze soukromých škol nás převálcuje, varoval Horáček. Máme schopné studenty, oponoval Drahoš

Vůbec poprvé se v debatě střetla pětice prezidentských kandidátů. Na čtvrtém ročníku Broumovských diskusí mluvili o vzdělávání. Přeli se o to, zda vzdělávací systém ohrožují soukromé školy a jak jsou na tom čeští studenti v porovnání s těmi zahraničními.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Michal Horáček varoval před tím, aby veřejné školy, které se reformují pomalu, brzy nepřeválcovala "vzdělanostní šlechta" ze soukromých škol. Vzpomněl na své zážitky ze Spojených států, kde se mnohem více dbá na rozvoj kreativního myšlení. "Hrozí nám nástup nové šlechty, která si vzdělání opatří jinde, pokud nebudou mít štěstí na pokrokovou veřejnou školu. Naše děti musí umět přemýšlet, komunikovat," uvedl.

Podle něj se v této sféře rozevírají sociální nůžky, přestože si Česko na sociální rovnosti tolik zakládá. "Příští ministr by na to měl zatlačit. Psal mi kamarád z Ameriky, že konečně splatil vzdělání svých dcer. Já nechci, aby lidé v Česku do 63 let spláceli vzdělání svých dětí," dokončil Horáček za potlesku ze sálu.

2 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Nesouhlasil s ním naopak průmyslník Vratislav Kulhánek, který má jinou zkušenost. "Minimálně v technickém vzdělávání jsme dobří. Jsme lepší než studenti z Německa, z Francie. Já jsem je zaměstnával, vím to. Nejsme na tom tak špatně, nemusíme se pořád bičovat," hájil české školy Kulhánek a také si vysloužil potlesk publika.

To je zajímavý názor v době, kdy kormidelníci našeho školství zavádějí do odborného vzdělávání německý model!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jsme lepší než studenti z Německa, z Francie.

Pokud by tomu tak i bylo, jak dlouho to ještě vydrží?
Bývaly doby, kdy negramotnost byla v té naší kotlince minimální. Jako na běžícím pásu jsme tu nepatřičně produkovali alfabetické výlisky. Můžeme být ale klidní, svět doženeme záhy. Dnešní bakaláři jsou na tom už hůř, než maturanti před dvaceti lety. Ale zase jsou na tom lépe, než budou magistři za deset let. Svět se mění...

Okomentovat