1.11.17

Markéta Hronová: Klaus Babišovým ministrem? Neshodnou se, jeden chce ve škole dril, druhý sní o kolonizaci Marsu

Ať už se Václav Klaus mladší (ODS) stane ministrem školství, nebo ne, budou jeho názory ve sněmovně hodně slyšet. Na směřování českého školství se však s nejsilnějším hnutím ANO příliš neshodnou.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Učitel má podle něj především předávat vědomosti. "Ve školách se má hlavně učit. Školy jsou o vzdělávání. Nejlepší by bylo, kdyby si stát určil, co mají patnáctiletí žáci umět v češtině, matematice a cizích jazycích, a k tomu by všechny školy směřovaly," říkal Klaus v předvolebních debatách. Vzorem jsou pro něj asijské země, kde vládne velká konkurence a jejichž studenti také v mezinárodních testech dosahují nejlepších výsledků.

Hnutí ANO ve svém programu mluví o propojování teorie s praxí. Chce, aby se školy staly "atraktivním prostředím pro rozvoj užitečných dovedností a kompetencí, na ni pak budou navazovat další aktivity a formy mimoškolního a netradičního vzdělávání". Zároveň slibuje, že základní školy na prvním stupni budou děti rozvíjet co nejpřirozeněji ve stylu "škola hrou".

4 komentáře:

Miloslav Novotný řekl(a)...

Kdyby se paní Hronová obtěžovala a nahlédla sem, rád bych ji jako redaktorku soustavně sepisující cosi o školství a vzdělávání připomněl, že "škola hrou" není "děti si ve škole hrají", ale "děti ve škole hrají". To není slovíčkaření. Škola hrou znamená, že děti se obsazují do nejrůznějších (životních) rolí a v tomto obsazení a ve vlastní režii hrají divadlo, zvané život. Něco jako ten Shakespeare.

CatCatherine25 řekl(a)...

Ano, "škola hrou" podle J.A. Komenského byla velmi náročná metoda výuky.
V dnešní době si mnoho lidí plete názory J.A.Komenského a paní Marie Montessori.

Dril ve škole zcela určitě nechce nikdo. Řád a dril jsou dvě zcela různé věci.

poste.restante řekl(a)...

A to já chci i dril. Někdy a někde je to pořád nejefektivnější metoda.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tedy pytlici vůbec nechápou, jak může někomu drill vadit!

Okomentovat