25.11.17

Lucie Fialová: Dnešní děti už nebudou psát ručně a číst z papíru, říká propagátor technologií ve vzdělávání

„Škola by měla ukázat dětem, jak technologie používat ke svému rozvoji. V tom ale zcela selhává,“ říká propagátor technologií ve výuce Bořivoj Brdička.

Z rozhovoru v Rodičevítáni.cz vybíráme:

Rodiče – i učitelé – mají možná pocit, že děti tráví s technologiemi až příliš moc času, tak nechtějí, aby to dělali ještě ve škole.
Výsledek je ten, že technologie nikdo nevnímá jako učební pomůcku. Nanejvýš jako zdroj informací. A to neplatí jenom pro děti. Všichni používáme technologie moc a většinou naprosto zbytečným způsobem, který nás nerozvíjí. První krok je uvědomit si, že to jde. A pak můžeme uvažovat o tom, jak. Možná budeme muset začít tím, že se budeme zbavovat závislosti. To je nezbytný předpoklad.(...)

Mluvíte rád také o přístupu k technologiím, který mají finské školy. Čím se můžeme inspirovat?
Vtip je v tom, že ve Finsku technologie nijak nezdůrazňují. Oni je jenom používají. Technologie nejsou cílem, proč by měly. Prostě se zpracovává téma a dělá se to na počítači, protože všechny dnešní děti budou ve svých budoucích pracích všechno dělat na počítači. Že z toho Finům vyšlo, že už nemá smysl nutit děti psát rukou, to je pro nás pořád ještě obtížně představitelné. Ale je to tak – primární je umět psát na klávesnici. Za deset let už nebude ani to, to už budeme text možná jen diktovat.

To samé se čtením – ať děláte, co děláte, primární bude číst text z displeje. Ten svět někam spěje – a to dost rychle – a my se tomu můžeme bránit, anebo se tomu můžeme včas přizpůsobit, abychom uspěli v globální konkurenci. Že nebudou vaše děti za deset dvacet let číst v práci nic z papíru, na to vemte jed. Možná doma nebo ve volném čase. Umím si to představit – nostalgicky si vzít román…

6 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

http://www.grafologickakomora.cz/new/wp-content/uploads/2015/05/mfdnes-rozhovor-20150907.pdf

Vít Tomis řekl(a)...

 vemte jed. 
Diky. Vem si ho ty...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Svět se mění až úděsně rychle. Nikdo neví, co bude zítra, natož pak pozítří. Tedy až na odborníky na vzdělání a moderní technologie v něm. Ti vědí leccos.
Dnešní děti nebudou psát ručně a číst z papíru. Děti včerejší už neměly chodit do kina a dívat se na televizi. A předvčerejší měly zapomenout na dívadlo a živé koncerty. Taky se nemělo vařit z prvotních surovin, nemělo se chodit, a už vůbec ne běhat, nebo jezdit na kole. S tím vařením v televize se všichni úplně pominuli. V počítačích neměly být velkokapacitní úložiště dat. Na klávesnice jsme se měli chodit dívat do můzea, a na myšky už jen do zoo. Nakonec, i ty děti se přestaly rodit. A to tak, že se na tu matičku Zemi zanedlouhou zřejmě nevejdeme. To si pište, holenkové.
Pytlici se trápí otázkou, kterak vysvětlit čtyřleté vnučce, že psaní rukou patří na smetiště dějin, a zakrátko to bude ostuda, když se na někoho provalí, že to dělá. Pořád, chuděrka, píše svoje jméno, a má radost, že se jí to daří.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Jak se řekne v korektní novořeči pitomec?

Unknown řekl(a)...

Odborník na vzdělávání?

mirek vaněk řekl(a)...

Technologie myšlení nenahradí. A myšlení se rozvíjí mimo jiné i řečí, komunikací a motorikou. Grafomotorika má rozhodující vliv na rozvoj mozku dítěte.
Čím později přestanou děti psát rukama, tím lépe pro jejich myšlení.

Okomentovat