4.11.17

Luboš Palata: Učitelů-mužů každý rok ubývá

V roce 2006 učilo na českých školách 19,4 procenta mužů. Do roku 2016 jejich podíl poklesl na 17 procent. Pokles je to sice pomalý, ale setrvalý, od roku 2006 se nezastavil ani na jediný rok. Mužů ubylo na školách základních i středních, jedinou výjimkou jsou školy mateřské, tam ale pětinásobné zvýšení podílu mužů-učitelů znamená, že jich tam loni působilo celkem jen 181. Že by se tento trend v příštích letech zastavil a muži se do škol vrátili alespoň ve stejném počtu, jako tomu bylo před deseti lety, není pravděpodobné. Do škol totiž v posledních letech nastupuje čím dál méně absolventů učitelských oborů a u mužů je tento úbytek ještě zřetelnější než u mladých učitelek.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Udržet muže ve školství se nedaří, přestože po celou svou kariéru berou v průměru více než jejich kolegyně, u začínajících učitelů tvoří tento rozdíl přes dva tisíce korun. „Ve školství jsou platy takové, jaké jsou. Uživit rodinu je pro muže velký problém. Buď je to člověk, který má něco za sebou, třeba je i v důchodovém věku, nebo je to člověk mladý a bez závazků, který si to ještě může dovolit,“říká Drahomíra Raveane, ředitelka ZŠ Libčice nad Vltavou.


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Udržet muže ve školství se nedaří, přestože po celou svou kariéru berou v průměru více než jejich kolegyně, u začínajících učitelů tvoří tento rozdíl přes dva tisíce korun.

Jakože nastoupí čerstvá absolvetka a čerství absolvent pedagogické fakulty, a ten absolvent má rázem v průměru o dva tisíce vyšší nadtarifní složku platu než ta absolventka?
A proč je vlastně nepatřičné, že je ve školství méně mužů? Nějaký problém s džendrem?

Jirka řekl(a)...

A není právě ten rozdíl v platu snahou za "každou" cenu zachovat džendrovou vyváženost?

Okomentovat