29.11.17

Klatovská střední škola získala prestižní ocenění za vizualizaci otevřených volebních dat

V úterý 21. listopadu uděloval Fond Otakara Motejla ve spolupráci s Fórem pro otevřená data již po páté ocenění za nejlepší aplikace využívající otevřená data. Studentskou cenu v soutěži "Společně otevíráme data!" získala klatovská Střední škola zemědělská a potravinářská za svou aplikaci Netradiční vizualizace: Volby 2017.

Pětice studentů se rozhodla netradičním způsobem graficky zpracovat volební data. “Chtěli jsme data zpracovat jinak, než je zpracovávají novináři či jiné portály. Nabídli jsme například analýzu povolání kandidátů či jejich křestních jmen. A data jsme zpracovávali dokonce rychleji než volební studia televizních kanálů,” říká studentka třetího ročníku Michaela Bečvářová. Oceňuje, že práce na projektu jí naučila spolupráci v týmu a na praktickém příkladu si ujasnila význam otevřených dat. Karel Rejthar, který na klatovské zemědělce učí informatiku, dodává: “Na trhu práce je nabízeno tisíce pozic se zaměřením na big data a zpracování dat. Chceme dát žákům tu nejlepší přípravu pro 21. století a zajistit jim tak uplatnění.”

Studentská cena je součástí soutěže již od začátku. “Školy jsou totiž jedním ze zcela přirozených konzumentů otevřených dat. Bohužel je obvyklé, že studenti musí pracovat se simulovanými daty, protože k těm skutečným nemají přístup. Studenti však používali reálná data,” sdělil Michal Tošovský z Fondu Otakara Motejla, který soutěž pořádá.

Zpracování otevřených dat má praktický dopad. Např. jeden z voličů líbeznického starosty Martina Kupky si všiml, že jeho kandidát nedostal ani jeden preferenční hlas, přičemž mu jej sám dal. Po oznámení pochybení došlo k přepočtu a odhalení chyby vedlo ke změně mandátu v Poslanecké sněmovně. Výsledky voleb ve formě otevřených dat lze ale i využít k dalšímu rozhodování: “Když si vybírám, kde bydlet, beru v úvahu i sousedy a jejich podporu extremistických stran,“ sdělila Katarina Struňáková, která aktuálně v Písku hledá byt k pronájmu.

Otevírání dat i jejich následné využívání v oblasti vzdělávání je součástí Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020, jejíž naplnění Aliance pro otevřené vzdělávání podporuje.

Žádné komentáře:

Okomentovat