14.11.17

Jonáš Kříž: Přes 4 miliony za krátkou reklamu na inkluzi? „Jsem naprosto zděšen,“ říká expert na reklamu. Museli jsme, přišlo z EU, hájí se ministerstvo

Propagace inkluze, kterou odstartovala bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), v televizi vyšla v období mezi listopadem 2016 a červencem 2017 ministerstvo školství na více než 4 miliony korun (4,2 milionu). Z toho 1,7 milionu stála výroba půlminutového klipu, 2,4 milionu pak zajištění vysílacího prostoru pro spot v tuzemských televizích.Z článku v ParlamentníListy.cz vybíráme:

Mezi klipy, jejichž produkci a následně i vysílání si ministerstvo objednalo, lze nalézt i spoty zaměřené na propagaci učitelské profese či upozorňující na nutnost vyzdvihovat talent ve výuce. Výroba, námět a kreativní řešení včetně kompletní produkce šestice spotů ministerstvo vyšla celkem na 10 666 800 korun. Za televizní část mediální kampaně, která pokrývá propagaci operačního programu, pak ministerstvo do roku 2018 plánuje utratit 36 milionů korun, o čemž informovaly ParlamentníListy.cz například zde.(...)

V souvislosti s vyrobenými videospoty redakce ParlamentníchListů.cz oslovila dvojici marketingových expertů. Jejich reakce ohledně dané problematiky se diametrálně liší. „Jsem naprosto zděšen. Nenašel jsem jediný smysluplný důvod, aby se tahle akce za veřejné peníze uskutečnila, a hovořím jako marketér i jako občan,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz člen prezidia Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace (AČRA) a šéf reklamní agentury Guideline Martin Potůček.

Podle Potůčka je podtext vytvořených spotů „demagogický a zavádějící“. „Co je ale zdaleka nejhorší a doslova neuvěřitelné, je výrobní cena spotů. Téměř 1,8 milionu za jeden spot, celkem téměř 11 milionů. Je to cena, která zcela jednoznačně ukazuje na naprostou neznalost a neschopnost zadavatele,“ dodává Potůček. Podle Potůčka by se za cenu jednoho spotu daly pořídit všechny.

„Mimochodem, vysílání stálo doteď 2,5 milionu korun. V plánu je dalších 12,5 milionu korun, celkem tedy 15 milionů. To je jednak nesmyslný nepoměr cen výroby a vysílání,“ dodal Potůček s tím, že podle něj vyletěly „desítky milionů oknem“, a to na „úplnou pitomost, respektive na obhájení něčeho, co bylo stejně silou prosazeno a uvedeno do práce“.


8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Že čtyři miliony? Když jeden repasovaný elektrický vozík Meyra Optimus 2 přijde na bratru 35 tisíc káčé, pak by jich za ten klípek bylo 114,3 vozíku. Nu což...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A na děti sbíráme víčka. Hnus.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Museli jsme, přišlo z EU, hájí se ministerstvo.

Jako D.H., jako zrušení přílohy, jako celá inkluze a útok na praktické školy. Beru to jako přiznání, nikoliv polehčující.

Jiri Janecek řekl(a)...

Film Pelisky mel rozpocet 20 milionu korun, tj. 100 000 Kc na pul minuty... Lonsky drzitel Ceskeho lva Masaryk asi 60 milionu, 300 000 na pulminutu...


mirek vaněk řekl(a)...

No tak to je levné. Reklamní spoty jsou dražší než normální film. Spíš je otázkou, zda něco takového je vůbec potřeba a zda to je legitimní, aby státní instituce dělala takovou reklamu.
Pokud to bylo z Bruselu tuším, že se jednalo o povinnou diseminaci projektu a tedy by mě zajímal celkový rozpočet projektu inkluze. To musela být pálka.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jako že reklama na něco, po čem by rodiče měli prahnout? Tak to je dobré... Reklama na dobro! Nebo spíš na monopol?
Jen inkluze je in! S inkluzí nejdál dojdeš! Inkluze jako od maminky! Inkluze ledově svěží! Už jste inkludoval, mladý pane? Ano, tento týden dokonce dvakrát!
Co nevidět bude ministr školství z televize uklidňovat:
"Lidi neblbněte! Na každého se dostane, tak se už netlačte!"

poste.restante řekl(a)...

Kecy v kleci.
Kdyby za ty peníze vydali třeba sady sešitů a pomůcek pro inkludované, nebo nakoupili psací stroje na Braillovo písmo, třeba auta s nástupní rampou pro vozíčkáře a opatřili je logem EU fondů, byla by to efektivnější a hlavně smysluplnější reklama, nežli pár spotů, které stejně nikdo nevnímá.
Stejně jsem se vášnil při zavádění maturit, kdy místní "hvězdičky" Kadlec a Vágnerová dělali v televizi "reklamu na maturitu". Ale kalkulačky bez grafických displejů si museli žáci a školy nakoupit za své.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdyby se místo té reklamy na štěstí nakoupily boudy pro školníkovic psy, byly by to rozhodně smysluplněji vyhozené peníze.

Okomentovat