6.11.17

Expertů, kteří se dívají na školství zvenku, už máme dost, říká předsedkyně asociace ředitelů českých gymnázií

Práva a povinnosti pedagogů jsou na rozdíl od některých jiných profesí ukotveny v zákoně. Zřízení pedagogické profesní komory tak, jak navrhují některé z učitelských iniciativ, by tedy bylo zbytečné, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky Renata Schejbalová. Čeští učitelé podle ní potřebují nejenom vyšší finanční ohodnocení, ale i více praxe na pedagogických fakultách. „Pedagogické iniciativy by měl vést učitel. Expertů, kteří se na školství dívají zvenku a objevují se v televizi už máme dost,“ říká dlouholetá ředitelka pražského Gymnázia Nad Štolou.

Z rozhovoru Jonáše Kříže s Renatou Schejbalovou v ParlamentníListy.cz vybíráme:

Přilákají takto navýšené platy do škol nové učitele?

Na to je jednoduchá odpověď, samozřejmě, že ne. Nového učitele do školy 25 tisíc korun hrubého měsíčně nepřiláká. Pořád je to málo, a když se podívá na to, že po dvou letech praxe dostane nějaké navýšení k platu o pár set korun nahoru. Já zastávám názor, že aby mladí lidé do školství vstupovali, tak je nutné navýšit platy učitelů skokově. Je tu ale i druhá stránka celé věci a to je zkvalitnění výuky na pedagogických školách.

V jakém smyslu?

V tom smyslu, že studenti na vysokých školách mají podle mého názoru strašně málo praxe. Naše zkušenost je taková, že učitelé, když nastoupí, umí celkem dobře svůj obor, ale neumí jednat s rodiči, s žáky, mají třeba problém s kázní. A to je způsobeno tím, že mají málo praxe. Takže více praxe studentů by podle nás bylo určitě přínosem. Styk se školou a s praxí podle mě studentům na vysokých školách připravujících učitele chybí. Přirovnala bych to k situaci, jako kdyby lékař přišel rovnou na sál, měl ihned napoprvé rozříznout břicho a začít operovat.

3 komentáře:

Nowak řekl(a)...

Parlamentní listy jsou problematické médium. V poslední době opakovaně čteme, že úkolem školy je učit žáky rozpoznat lživé a manipulativní zprávy a PL jsou označovány jako typický zdroj těchto zpráv.
Předsedkyně asociace ředitelů G by tedy buď neměla s PL listy komunikovat a tím je klást na úroveň běžného objektivního zpravodajství nebo by měla vystoupit proti tomu tomu, že je po školách pořadováno ve výuce PL a podobné zdroje kritizovat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Expertů, kteří se dívají na školství zvenku, už máme dost

Nejde snad ani o to odkud a kterým směrem se kdo dívá, ale jestli u toho ten trubka myslí.

Unknown řekl(a)...

Trubka zpravidla moc nemyslí.

Okomentovat