27.11.17

Jan Peterka: Učme programování

Do školní výuky informatiky bude zahrnuto programování. Od první třídy. Od roku 2020. Počítá s tím plán ministerstva školství, jehož cílem je zlepšit výuku předmětu, jehož aktuální podoba je na mnoha školách zastaralá a neodpovídá potřebám současného světa.

Z článku v E15.cz vybíráme:

Pokud má člověk napsat program (ať už v C#, Scratchi nebo blokovém jazyce pro roboty z Lega), musí se nejprve zamyslet nad tím, jaký problém vlastně řeší. Ten pak musí rozdělit na několik částí, které je schopen zvládnout pomocí jednoduchých nástrojů. Podívejme se na konkrétní příklad úkolu, který se na školách objevuje: naprogramování robota k hledání cesty bludištěm a dalším jednoduchým úkonům.

Pakliže chcete, aby se váš robot pohyboval po vyznačené trase, musíte se zamyslet nad tím, jaké informace robot z různých senzorů či z dálkového ovládání má a jak se na jejich základě může rozhodnout. Možná to zní jednoduše, v praxi je třeba strávit hodnou chvíli analýzou a rozvažováním nad tím, jaké všechny situace by mohly nastat a jak je třeba, aby se v nich robot zachoval.

13 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Žák v první třídě bude analyzovat robotovy informace?
Neumí číst, psát , počítat a bude umět programovat?

Myslím si, že by naši teoretikové měli povinně odučit nějaké hodiny na školách. Tady by kontakt s realitou hodně pomohl.

xOn řekl(a)...

Mirku, měl jste někdy v ruce Lego Mindstorm?

Eva Adamová řekl(a)...

V ruce jak v ruce, ale dá nám někdo peníze na to, abychom takové pomůcky měli v potřebném množství ve škole?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A už se ví, na úkor čeho se bude programovat?

Jiri Janecek řekl(a)...

"Myslím si, že by naši teoretikové měli povinně odučit nějaké hodiny na školách. Tady by kontakt s realitou hodně pomohl."

Mne teda stačí to málo, co jsem si odnesl z psychologie a pedagogiky...
Řekl bych, že pro děti na prvním stupni úplně stačí "Honzo, vstávej..."
---

"A už se ví, na úkor čeho se bude programovat?"

Psaní a čtení z papíru?


Anonymni z 21:30 řekl(a)...

xOn:
Držel jsem Mindstorm v ruce, měnil program a pomáhal sestavovat robota. Nemyslím, že je to vhodné pro běžné žáky na základní škole, v první třídě už vůbec ne. Až tak intuitivní to není.

Stejnou práci by udělal Baltík (jestli to ještě existuje nebo obdobný nástroj), bude to jednodušší, levnější a nemusí se skládat samotný robot :-).

poste.restante řekl(a)...

Jsou lepší a jednodušší produkty, vhodnější pro prvňáčky, nežli Lego Mindstorms.

Ale souhlasím s názorem, že "digitální fanatismus" není to pravé ořechové.
Stejně jako malování není pro každého, tak ani programování.

Ale klidně si umím představit kroužky, kluby a podobně - ovšem pro nadšence a nikoliv nahnat tam všechny. Dosáhneme zase jen toho, že to dětem znechutíme.

Zlatý Svazarm...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Řekněte dětem, aby pro svoje spolužáky napsaly v programovacím jazyku Čestina 2.0.1.7 program pro uvázání tkaničky boty na kličku, a začnou se dít věci.
Můžete pokračovat programem 'Namaž krajíc chleba máslem' i s proceduramy 'Kup suroviny', 'Najdi nůž', 'Ukroj krajíc'. Ve vyšším lejvlu pak i s procedurami 'Vylup banku' a 'Ošetři pořezané ruce'.
Pytlici jsou přesvědčení, že na prvním stupni základní školy by se děti měly věnovat především těžké duševní práci v dílně a na zahraqdě.

Jirka řekl(a)...

Pytlici jsou přesvědčení, že na prvním stupni základní školy by se děti měly věnovat především těžké duševní práci v dílně a na zahradě.

Jako že ony to vymyslí a někdo to za ně (roboti, učitelé, asistenti, maminky?)fyzicky odmaká. Po té bance by se měly věnovat těžké fyzické práci, ale v reálném životě je to pravda jinak.

xOn řekl(a)...

Eva Adamová: To se ale bavíme o dvou různých tématech.
Anonymní: Vidíte, podle mě to je intuitivní až až. Každý prvňák zná Lego, ví co s tím a naopak přidat nějakou velejednoduchou interakci do známého prostředí je i pro něj zajímavé.
poste.restante: Ano dá se začít například s Ozoboty, kteří reagují na nakreslené čáry a barvy. Lego jsem uvedl z důvodů, že se jedná o populární a oblíbenou skládačku, se kterou si i prvňák poradí. Ono to celé není jen o programování. Děti si mohou uvědomit souvislosti nebo se naučit rozhodovat.

Ostatním příspěvkům nějak nerozumím. Stejně tak, jak se děti v první třídě učí číst, mohou se také učit myslet.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Každý prvňák zná Lego, ví co s tím..."
Někteří programovací propagátoři by si měli trochu promrskat kvantifikátory...
A nebo jak píše Mirek Vaněk, přijít do kontaktu s realitou...

poste.restante řekl(a)...

Existují žáci, kteří jsou schopni už na prvním stupni zvládnout základy "programování". Raději říkám, algoritmického myšlení.
Musí se to dělat formou hry a velmi opatrně.
Je k tomu ovšem třeba jisté míry abstraktního myšlení, která rozhodně není dána všem, natožpak v tomto věku.

Rozhodně to neplatí pro všechny.
Nahnat všechny žáky včetně těch s SPU a LMD, které máme díky "inkluzi po česku", do výuky programování je pitomost a nejlepší cesta, jak jim to vše znechutit hned od začátku.

Tolik zkušenost s realitou. Vlastní zkušenost.

Nicka Pytlik řekl(a)...

cílem je zlepšit výuku předmětu, jehož aktuální podoba je na mnoha školách zastaralá a neodpovídá potřebám současného světa

Že zlepšit výuku? Jednu hodinu v průběhu pěti let na prvním stupni základní školy a jednu hodinu v průběhu zbývajících čtyř let na stupni druhém považují vizionáři na ministerstvu za výuku? Opravdu? Tady přece nejde o zlepšení výuky digitálních informačních a komunikačních technologií, ale o její už konečně nějaké zavedení.
Takže programováním dostojíme potřebám současného světa? To si pytlici vždycky vybaví, jak v rámci revoluční elektronizace školství už koncem osmdesátých let humanitní kolegyně mydlily příkazy goutů na ígěčkách, jen se jim z hlav a klávesnic kouřilo. Pak následoval internet do škol, a další a další kampaně, které vždy odpovídaly potřebám nejen současného, ale dokonce budoucího světa. Těch třicet let uteklo jako voda. Třicet let zavádění reformně moderních technologií. Pytlici vůbec netuší, proč by tomu právě teď, pár let před důchodem měli začít věřit.

Okomentovat