30.11.17

Jan Martinek: Klaus mladší: ODS do vlády? Spíš ano

Jako poslanec chci věci měnit, ne jen nadávat v opozici, řekl Právu novopečený předseda školského výboru za ODS Václav Klaus ml., který v úterý neúspěšně kandidoval do vedení pražské ODS.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Nedávno jste napsal, že vás voliči zvolili proto, abyste měnil školství, ne proto, abyste byl profesionální kritik. Znamená to, že byste byl pro, aby ODS šla do vlády s ANO?
I takhle se to dá interpretovat. Já jsem vstoupil do politiky proto, že jsem cítil velkou podporu učitelů a ředitelů škol. Nadávat čtyři roky ve Sněmovně, že je někdo malý demokrat, není nic pro mě. Jsou tu jen dvě možnosti, buďto vznikne stabilní vláda s podporou Sněmovny, která si pojede po svém, nebo to bude vachrlatější a budou vznikat koalice pro různé typy zákonů. Doufám, že budu mít možnost něco změnit ve školském výboru.

Jaké jsou vaše priority?
Především uvolnit učitelům ruce. Zmírnit legislativní dopady minulého volebního období. Toto složení Sněmovny je v tomto směru lepší, je protiinkluzivní.

Vkládáte naděje do ANO, SPD a KSČM?
Myslím to tak, že z hlediska školských záležitostí by mohla vzniknout ve Sněmovně většina, která má na školství výrazně jiné názory než v minulém období. Ale třeba si to jen maluju, možná je to naivní.

Nejde však jen o inkluzi, jde o pamlskovou vyhlášku, financování regionálního školství, všechny ty ideologie do škol a podobně.

Kdybych byl zlý, tak řeknu, že by to chtělo zrušit všechna nařízení v rámci školského zákona za posledních pět let. Změna k lepšímu nenastala. Jsou to jen věci, které systém zatěžují.4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Především uvolnit učitelům ruce.

Možná by se mohlo začít zrušením dozorů na chodbách. Pytlici by uvítali, kdyby mohli na žáky už konečně nahlížet jako na svoje partnery.

Jirka řekl(a)...

Jsem kategoricky proti! Jak potom uplatním svou třeskutě vtipnou hlášku: "Požór, mám dožór!" Jak mám potom žákům dopřát moderní zábavky? V ohrožení jsem se ocitl už ve chvíli, kdy korektové přejmenovali dozory na dohledy. Naštěstí si toho žáci nevšimli a kantoři v roli bachařů protestují důsledným trváním na dozorech.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se o tuto tématiku už delší dobu nijak zvlášť nezajímají, ale pokud je jim známo, a pokud se nic podstatného nezměnilo, pak v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, jestli se to pořád ještě tak jmenuje, je dohled kvantifikován jako kontrola na začátku a konci pracovního úkonu, a namátkou v jeho průběhu.
Pedagogický dohled je ale definován jako dozor nad žáky! Tedy soustavný, a především bedlivý. Jednou byli pytlici přistižení, jak při výkonu těchto pedagogických povinností hledí z okna, což jim bylo důrazně vytknuto. Prý je pro proces zdárného zkompetentňování nezbytné žáky neustále nabádat k pořádku a kázni.
Pytlikům výkon dozoru sám nikterak nevadí. Alespoň se aktuálně dozvědí, kdo s kým o čem pro koho. Tak jen, že to kýžené partnerství s žáky je tímto znemožněno.

Ivana řekl(a)...

Je to tak - při dohledech se nehledí z okna, ale na žáky.
Já bych nejvíce uvítala zrušení té Kakouskovy vyhlášky o přespočetných hodinách. Navzdory metodickému pokynu v tom mám často guláš - jednou se hodina proplácí, jednou ne.Loni proběhla někde na školení zpráva, že prý se to zruší a bude se proplácet vše.Ale kdepak. Takže pokud se jede do divadla, kolegyně vědí, že tam stráví kromě hodin, kdy by měly učit, i tzv. volné hodiny a pak navíc nebudou mít zaplacené ty, které v týdnu odsuplují. Myslíte, že i tuhle vyhlášku měl. V. Klaus na mysli?

Okomentovat