12.11.17

Eva Zahradnická, Radka Hrdinová: Školy kvůli matematice nafukují rozvrh a škrtají odborné předměty

Jak přepsat školní rozvrhy, aby se do nich vešlo pár hodin matematiky navíc, která bude od příštího roku povinným předmětem k maturitě? O tom teď přemýšlejí desítky ředitelů středních odborných škol. Některé rozšiřují rozvrh nebo omezují odborné předměty.

Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Jenže počet hodin v rozvrzích je omezený a na středních odborných školách v něm kromě matematiky, českého jazyka nebo angličtiny musí být místo také pro odborné předměty. A tak hodiny matematiky navíc znamenají, že ředitelé středních odborných škol musí přijít s kompromisem.

Zahradnická škola v Kopidlně má nyní sto dvacet žáků. Během čtyř let studia mají momentálně osm hodin matematiky, přidat musí alespoň dvě. Rozšiřovat celkový rozvrh škola nemůže, protože nemá peníze na zaplacení dalších učitelů. Vyřeší to tedy pravděpodobně tak, že ubere odborné předměty.

Z jakých předmětů škola sleví, zástupkyně ředitelky Ludmila Šulcová zatím neví. Ve hře je prý i změna celkové koncepce oborů.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Školy kvůli matematice nafukují rozvrh a škrtají odborné předměty

A což takhle ty základy počtů přestěhovat zpátky na základní školy?
Žeby tam dětičky místo toho vlastního tempa začaly pracovat zase tempem potřebným.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

To je úplně jednoduché: ty slabé žáky nebrat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jakože dvě střední školy na okrese?

krtek řekl(a)...

A jak se tyto školy stavěly k původnímu návrhu maturity? Mají posílené předměty společenskovědní nebo informatické nebo přírodovědné? U nás ve škole, v době, kdy se chystal ŠVP, jsme se rozhodli, že jako odborná škola nejsme schopni pokrýt všechny povinně volitelné předměty ve společné části, posílili předměty společenskovědné a matematiku (4-3-3-2, v 1. až 3. ročníku jedna hodina půlená). Společenskovědní předmět u maturity padl první, matematiku jsme ještě posílili volitelnou matematikou ve 3. a 4. ročníku. Že je to pořád málo už je druhá věc - odhadem tři až pět žáků na třídu nezvládají pořadí operací, zlomky a základní výrazy.

mirek vaněk řekl(a)...

Ne. Zrušit některá gymnázia a bude na učňácích hned větší kvalita:-)

Nechápu co kvůli dvěma hodinám řeší. Prostě budou muset někde ubrat. Kdyby reagovali na neúspěšnost u maturit z matematiky, tak by už dávno ty dvě hodiny v matematice měli.
Za 4 roky je to týdné víc jak 120 hodin. Z toho 10 pro matematiku je tak moc?

A o jednohodinových předmětech, které budou škrtat se snad vyjadřovat nemusím.

Okomentovat