7.11.17

Dominik Zámec: Škola jako tovární pás

Jak má vypadat člověk, který studuje, nebo už dokončil střední školu? Jakými vlastnostmi by se měl prezentovat? Co má mít za znalosti?

Za dob reálného socialismu bylo vzdělání přizpůsobené režimu, který lidem od malička do hlavy vtloukal komunistickou ideologii a nutil obyvatele poslouchat a nemít vlastní názor. Avšak po změně režimu by si každý řekl, že v této nové době vzdělávací systém prodělá velkou změnu. Ano, řada věcí je jiná, dějiny nejsou zneužívány k propagandě a všichni mají svobodu se rozhodnout. Jsou však věci, které nadále přetrvávají.

Z článku v Britských listech vybíráme:

Jedním z řešení by bylo, aby si studenti už od prvního nebo druhého ročníku mohli volit semináře – volitelné předměty, které je opravdu baví. Ušetřilo by se mnoho času, protože by se nemuseli učit všechno, ale jen věci, o které se zajímají a rozvíjeli by tím svůj talent v dané oblasti. Viděli by mnohem více své možnosti budoucího vysokoškolského vzdělání a studium by je vážně bavilo. Musel by se změnit přístup z kolektivního na více individuální, jako například ve Finsku či Dánsku. Na každého žáka by bylo pohlíženo jako na samostatného a myslícího tvora, který je schopen kreativně přemýšlet a vymýšlet nové věci. Podpořil by se přitom žákův talent. Učitelé by v tomto případě měli být vzdělaní a své vzdělání stále prohlubovat. Jsem přesvědčen, že svobody v zemích, kde takový školský systém funguje, není zneužíváno. Tyto státy navíc disponují velmi silnou demokracií a ekonomikou.

Jsem si vědom, že práce učitele je nevděčná a málo placená, to jsou ale věci, které by se daly změnit reorganizací a přidáním financí do školství. Morem školství je pak zejména všudypřítomná byrokracie, která bere učitelům čas, který by mohl být využit smysluplněji, ať už zatímco jsou v zaměstnání, nebo odpoledne v jejich volnu. Priorita jsou také platy, zvýšení alespoň o dvacet procent ročně, ve finále na částku, která by odpovídala nadprůměrnému platu.

3 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Kdyby ten článek byl napsán před 20-ti lety, možná by se tehdy dalo i polemizovat. Z pohledu dneška autor neví o čem píše nebo nemá sudnost a vytáhl článek z šuplíku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jestli tam autor nemá zmínku o překotně měnící se době, nebudou to pytlíci ani číst.
Zbytečná ztráta času.

Jiri Janecek řekl(a)...

Autor je středoškolský student... Co ví o středním školství za reálného socialismu a jak se dověděl?
Naopak věci, které by mohl vidět dnes, popírá ("Dějiny nejsou zneužívány k propagandě")...
---
Mne teda ten komunismus jen krátce líznul (no, i když různé rady a elektrifikace zůstaly dodnes), ale řekl bych, že to vtloukání nejaké ideologie je celkem dobrá cesta k vytvoření si vlastního názoru...

Okomentovat