30.11.17

ČŠI: Výběrové zjišťování výsledků žáků 5. a 9. tříd ZŠ – závěrečná zpráva

Česká školní inspekce zveřejnila závěrečnou zprávu se souhrnnými výsledky testování žáků 5. a 9. ročníků ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, které bylo realizováno v květnu 2017. Součástí dokumentu jsou také analýzy výsledků i zjištění z učitelských a žákovských dotazníků.


Ze závěrů vybíráme:

Žáci z neveřejných škol dosáhli lepších výsledků než žáci veřejných škol, výraznější je pak rozdíl v základních předmětech a u žáků 9. ročníku (průměrně 8 p. b., u 5. ročníku 5 p. b.). Ve výsledcích žáků 5. ročníku se nijak zřetelně nepromítá velikost obce školy, u 9. ročníku mírně lepších výsledků dosáhli žáci velkých měst (nad 50000 obyvatel) oproti žákům malých obcí (do 5000 obyvatel), a to zejména v základních předmětech (5 p. b.). Výraznější se jeví být souvislost s velikostí školy – u 5. ročníku je patrná tendence k lepším výsledkům u žáků menších škol (do 90 žáků), zatímco u 9. ročníku naopak u žáků velkých škol (nad 550 žáků), přičemž silnější je tento trend u víceletých gymnázií. V obou sledovaných ročnících byli chlapci úspěšnější v testu z matematiky, dívky naopak v testu z českého jazyka.

19 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Tyto výzkumy mají obrovský význam. Bez podobných informací si nedovedu svou pedagogickou kariéru představit:

Obsah výuky je spíše méně častým tématem rozhovoru žáků o přestávkách nebo po vyučování, přičemž relativně vyšší rozdíly v odpovědích lze pozorovat mezi žáky 5. ročníku a žáky 9. ročníku, kdy se žáci 5. ročníku baví se svými spolužáky o obsahu výuky častěji než žáci 9. ročníku.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"znepokojivé je ale zjištění, že celých 30 % žáků víceletých gymnázií dosáhlo horšího výsledku než sedmkrát početnější skupina žáků základních škol..."

To jsou ti, co tam nemají co dělat.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak výzkumů je v poslední době dost a všechny vedou stejným směrem : ne,my vůbec nechceme rušit osmiletá gymnázia. kdepak!!

Nicka Pytlik řekl(a)...

To jsou ti, co tam nemají co dělat.

Tedy pytlici měli dojem, že na víceletá gymnázia odcházejí vesměs tahouni.
Možná, že na některých základních školách jsou za takové odchody i rádi. Pytlici už o pár takových případech slyšeli. Což v žádném případě ale neznamená, že je to pravidlo.

Eva Adamová řekl(a)...

Tak buďme rádi alespoň za to, že zde má článek normální název, a ne název bulvárního ražení jako na České škole: "Výuka na 2. stupni škol je horší než na 1. stupni, zjistila ČŠI."

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nevím, zda mi to projde, ale můj titulek by zněl: ČŠI zjistita úplné hov.. Ostatně soudím, že ČŠI musí být zrušena.

Nicka Pytlik řekl(a)...

'Úplné hov..' by Vám, pane Sotoláři, mělo projít bez větších problémů.
U 'úplného hovna' si pytlici už až tak moc jisti nejsou. Sekrety vylučované bodavým hmyzíkem bývají značně nakažlivé.
V každém případě... Finsko! Finsko!! Finsko!!!

Eva Adamová řekl(a)...

:) :) :) :)
Vidím, že Vám ostrovtipu neubylo. To je fajn.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Sršení je, paní Adamová, u pytliků průvodním jevem hluboké beznaděje.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Žáci z neveřejných škol dosáhli lepších výsledků než žáci veřejných škol, výraznější je pak rozdíl v základních předmětech a u žáků 9. ročníku (průměrně 8 p. b., u 5. ročníku 5 p. b.)."
By mne zajímalo, jestli není třeba taky trochu rozdíl ve vzdělanostní struktuře rodičů žáků soukromých a veřejných škol...

Alles Gute řekl(a)...

Až někdo začne měřit přidanou hodnotu (studijní pokrok), tak pak se můžeme bavit o (ne)úspěšné škole (či lepší výuce na prvém stupni)...

Jana Karvaiová řekl(a)...

A dnes ns CS opet perli Fertek. A opet osmileta gymnazia.
Velice podobny proces jako u inkluze. Zacneme tim, ze do verejnosti nacpeme blbosti, pak zrusime a budeme se placat po zadickach. Dukazy si hezky vymyslime. Jeste tu chybi pribehy dobre praxe, jak Franta ze zakladky ke stesti prisel , kdezto Pepa z gymplu utrel.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Třeba z pana Feřteka za rok dva vypadne i to, že chybou bylo zakládat rodičovské pidiškoly. Počkejme si.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici feřtekům vyloženě závidí tu jejich fantazii. Příroda je v tom nadělování tak nespravedlivá. Jakkoli si pytlici myslí, že ty hlášky ve svojí originalitě nemohou být výplodem jednoho jediného mozgu.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

nemohou být výplodem jednoho mozku

Řešení:
a) mohou být výplodem dvou mozků
b) mohou být výplodem poloviny mozku

Ivana řekl(a)...

Někde jsem četla, že více mozkům pohromadě se dnes říká THINK - TANK.

Eva Adamová řekl(a)...

A co teprve, když dojde na bouři polovin mozků, to jsou teprve fofry.

poste.restante řekl(a)...

Bodejť. Menší mozek nebo jeho polovina znamená, že myšlenky putují po kratší trase a tedy stihnou rychleji dorazit z místa vzniku až k výstupu.
Sice jsou to myšlenky blbější, ale produkovány jsou rychleji.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Některé myšlenky jakoby v té rychlosti změnily směr a následně i místo výstupu. Alespoň dle kvality produktu soudě.

Okomentovat