23.11.17

Bohumil Špaček: Soukromí dětí? Školy ani netuší, co to je

Případ fotky první třídy základní školy v Teplicích, který nedávno vzbudil veliký poprask, poukázal na tři věci. O dvou se ví. O té třetí tolik ne. Stručně si to připomeňme – fotka pobouřila „vlastence“, kterým ti školáci nepřipadali dost bílí. Ti nejpobouřenější psali na internet různé výhrůžky, za což teď mají právem oplétačky s policií. Druhá věc je mohutná vlna odporu proti rasistům. Velká spousta lidí vyjadřuje těm dětem podporu, dokonce se – jako vždycky, když Češi chtějí ukázat svoji dobrotu a laskavost – pořádají peněžní sbírky. Asi aby škola mohla těm žákům pro radost koupit slona. A ta třetí rovina tohoto příběhu? Tak to je fakt, že české školství představuje bezpečnostní díru zvíci Macochy. Často kvůli neuvěřitelné lehkomyslnosti pedagogů, kteří mají děti na starosti.

Z článku v MF DNES vybíráme:

Aby bylo jasno, není třeba být paranoidní. Samozřejmě, že každá zveřejněná fotka dítěte neznamená, že ho někdo uřkne. I MF DNES každoročně otiskuje tabla prvňáčků. Jenže mezi portréty školáků na novinovém papíře, které můžete leda tak nechat kolovat mezi tetičkami na rodinné oslavě, a fotkami ve vysokém rozlišení dostupnými na internetu, je obrovský rozdíl.

Ty druhé totiž můžete kopírovat a šířit. Co se jednou na síti ocitne, to už nezmizí. Vždycky se najde někdo, kdo už si to stihl uložit. Třebaže jména teplických školáků po té první nenávistné vlně z původní internetové stránky zmizela, jsou dosud k mání v plném znění na jednom obzvlášť ohavném extremistickém serveru.

1 komentář:

Vít Tomis řekl(a)...

Zrovna novinář bude poučovat o soukromí... Ty fotky nebyly zveřejněny školou, ale právě novinami!

Okomentovat