7.11.17

Awen Amenca: Kvalitní vzdělání pro všechny děti

Romské děti jsou inteligentní. Zaslouží si šanci k rozvoji. Umělci i odborníci podpoří výzvu rodičů romských dětí k rovnému přístupu ke kvalitnímu vzdělávání.

U příležitosti 10. výročí odsouzení ČR za diskriminaci romských dětí v přístupu ke vzdělávání, známého jako rozsudek D. H. a ostatní vs. Česká republika, který vynesl Evropský soud pro lidská práva, se 11. listopadu 2017 od 13 hodin v Ostravě na náměstí Svatopluka Čecha koná happening a setkání Romských rodičů z Ostravy a i z jiných měst české republiky. Akci přijdou podpořit i znání interpreti Jan Bendig, Kuky band, Gypsy Aron a další a na akci také zazpívají. Na akci vystoupí řada odborníků na školství, jak z řad rodičů, tak i z řad profesionálů. Všechny je pojí jediný cíl a tím je změna v přístupu k romským dětem v českém vzdělávacím systému.

Pořádající organizace Awen Amenca z.s. a Asociace Romských Rodičů z.s. vydaly prohlášení s názvem „Vzdělání je základ lepší budoucnosti“, ve kterém vyjadřují svoji nespokojenost s přístupem ke vzdělávání romských dětí ve školách a vyzývají rodiče a další veřejnost k podpoře formou podpisu na webu. Prohlášení zatím signovalo více než 1000 lidí z celé ČR a dokument bude sloužit jako podklad pro jednání se zástupci státní a veřejné správy, která se uskuteční ještě v tomto roce.

“Není čas čekat. Naše budoucnost se píše ve školách a teď,” říká jedna z organizátorek Magdalena Karvayová a vysvětluje význam akce: “Chceme ukázat všem lidem, že romští rodiče mají zájem o to, aby jejich děti měly skutečně rovný přístup ke kvalitnímu vzdělávání a učili se společně s ostatními dětmi. Dále chceme upozornit na to, že odpovědnost za vzdělání nenesou jen rodiče. Je důležité, aby spolupracovali všichni aktéři a na školách zavládla bezpečná a přátelská atmosféra. My jako rodiče jsme připraveni udělat vše pro to, aby naše děti byly vzdělané a měly větší šanci na lepší život.”

K příležitosti 10. výročí rozsudku D. H. se konají různé akce v dalších českých městech a také na sociálních sítích. Akce v Ostravě je největší a očekává se účast až několika stovek lidí.

Awen Amenca z.s. je nezisková organizace, která zplnomocňuje a organizuje romské komunity. Od roku 2013 zplnomocnila a plně informovala rodiče v oblasti rovného přístupu ke kvalitnímu vzdělávání a na tomto základě se do jejich kampaní zapojilo více než 300 romských rodičů ze 4 vyloučených lokalit v Ostravě, kteří zapsali své děti do kvalitních základních a mateřských škol. Z řad zapojených rodičů do kampaně vznikla v březnu 2017 Asociace Romských Rodičů, z. s., která organizuje romské rodiče ve věci rovného přístupu ke kvalitnímu vzdělávání v Ostravě. 

Více informací: awen-amenca31.webnode.cz

Spolupracující instituce a organizace Awen Amenca: Evropská Komise, Výbor ministrů rady Evropy, Open Society Justice Initiatives, Veřejný ochránce práv, Early Childhood Program, Open Society Fund Praha, Rodiče za inkluzi, Slovo 21 z.s. IQ Roma servis, z.s., Amnesty International, Tara, o.p.s. - projekt Paramita, Spiralis, Liga lidských práv, Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), New Brunswick Association For Community Living (NBACL), Velvyslanectví USA v České republice, Romano Avazi Macedonie a mnoho dalších českých i zahraničních organizací.15 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Nevím, kteří odborníci na školství vystoupí v rámci happeningu, ale jazykového odborníka by si pro své materiály pořádající sdružení mělo zajistit určitě. A zdá se mi, že v tomto případě platí: Jak se vyjadřuji, tak myslím.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jak se vyjadřuji, tak myslím.

U pytliků to mají ale naprosto obráceně. Jak myslí, tak se vyjadřují. Takže taky nic moc.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Romské děti jsou stále vzdělávány odděleně (v segregovaných školách nebo třídách), ze kterých nemají šanci se dostat na střední školy s maturitou a už vůbec ne na vysokou školu.

Tedy pytlici nemají po ruce žádné důkazy, ale ani neromské děti se ze základní školy na vysokou nedostávají nějak zvlášť masově. S tou segregací je to ale doopravdy problém. Mnohé děti jsou segregovány už na úrovni lavic a židlí. A v některých lokalitách jsou celé školy jen samé neromské děti. Taková segrece ja snad až do očí bijící.

Jana Karvaiová řekl(a)...

To je porad dokola. Ani romsti rodice nejsou tak hloupi, aby nedokazali sve deti naucit barvy, mluvit ve vetach, poznat zviratka, drzet tuzku apod. Ta to clovek nemusi byt vysokoskolak. A jestlize tak nesmirne touzi po vzdelani, o to vic se proste musi snazit. Maji spoustu podpory. Kdejaka neziskovka s nimi pracuje, co jiz bylo specialnich projektu....
A vzdelavat se u nas mohli odjakziva. Nikdo jim pravo na vzdelani nebere. Vzdyt mame povinnou dochazku. Ale nejak se zviditelnit musi, no. A jestli jeste stale tvrdi, ze jsou neopravnene zarazovani do specek, proc nepodavaji revizni podnety??? Vzdyt to delaji i neromove tak co jim brani? Misto toho happeninguji.
Myslim, ze nejvic by mela zapracovat jejich elita, tem snad duveruji

poste.restante řekl(a)...

Nejvíc se těším, až jednou na základě doporučení romské učitelky mateřské školy vyšetří romský psycholog romské dítě a pak napíše doporučení pro umístění do speciální školy a podá podnět na OSPOD.
A bude nějakým aktivistou obviněn ze segregace.
Snad se toho dožiju.

Ygrain řekl(a)...

"Romské děti jsou stále vzdělávány odděleně (v segregovaných školách nebo třídách), ze kterých
nemají šanci se dostat na střední školy s maturitou a už vůbec ne na vysokou školu."

Tomuhle tak úplně nerozumím. Co přesně bránilo romským dětem nastoupit na obory s maturitou v populačně slabých ročnících, kdy školy bez přijímaček nabíraly všechno, co mělo ruce a nohy?

A ty "segregované třídy" bych ráda viděla, všichni máme v živé paměti, jak dopadli v Krásné Lípě.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jestliže se v přípravné třídě pro sociálně zanedbané děti sejdou děti totožného původu, dalo by se říci, že lze školu jen těžko vinit ze segregace. Ale kdeže! Viník je nalezen lehce.
Námitka, že problém jde za rodinami zanedbaných dětí, je shledána jako rasistická. Bumbác!

Ygrain řekl(a)...

No právě.

Ony totiž děti toho tisíce rodičů, kteří prohlášení podepsali, nebudou ty, které by měly problém se na střední školu dostat, respektive se na ní udržet.

Miroslav Klempar řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Miroslav Klempar řekl(a)...

Dobrý den, zdravím a jen krátce se pokusím vysvětlit podstatu výzvy svým nechápajícím "kolegům".
Za gramatiku se omlouvám, ale ukažte mi nějakého politického vůdce, který oplývá vytříbeným slohem a perfektní gramatikou. A vaše gramatika také není úplně perfektní.
Nemůžeme zavírat oči nad odděleným vzděláváním romských dětí, které je nekvalitní a ubohé. Máte vzdělání odborníků na speciální pedagogiku a vůbec vám nedojde, že koncentrací jak vy říkáte "nepřipravených (zanedbaných) dětí" nemůže škola zákonitě poskytnout kvalitní vzdělání. je to nad schopnosti a možnosti školy. Potom se stane to, že učitelé předem rezignují na nějakou snahu všechny děti naučit odpovídající látku a celou povinnou školní docházku projdou opravdu jen jako povinnou, bez jakéhokoliv akademického výsledku.
Je smutné, že vám to musí říkat "negramotný" cikán a musí vám dávat lekci psychologie a vás to samotné nenapadne.
Z "naší" praxe a z výsledků výzkumů, víme, že romské děti, vzdělávané společně s "připravenými" dětmi, dosahují srovnatelných výsledků. Hendikap, který tak rádi nafukujete do obrovských až mnohdy nepřekonatelných rozměrů dokáže dobrý učitel překonat a vyrovnat během několika měsíců. Co potom speciální pedagog, ten by to měl dát levou zadní :-).
Segregace je nepřípustná všude v civilizovaném světě a nehodlám vám dávat lekci z lidských práv a svobod.
Uznám, že segregace je mnohdy způsobena i samotnými rodiči, ale mnohdy je důvodem obava z šikany a posměšků spolužáků a vy dokazujete svými komenty, že se takový najdou i mezi učiteli.
Omlovám se, když nebudu reagovat okamžitě, ale rád vám na vaše případné dotazy odpovím a rád vám udělím další lekci z tolerance a lidskosti :-).

Miloslav Novotný řekl(a)...

Vážený pane Klempare, kde berete tu drzost kategoricky prohlásit: "Nemůžeme zavírat oči nad odděleným vzděláváním romských dětí, které je nekvalitní a ubohé." Na čem ten nesmysl zakládáte? Tušíte vůbec, že čeští Romové jsou nejvzdělanějšími příslušníky vašeho etnika na celém světě?
Nevíte, co píšete, pane "aktivisto". Pokud tvrdíte: "Hendikap, který tak rádi nafukujete do obrovských až mnohdy nepřekonatelných rozměrů dokáže dobrý učitel překonat a vyrovnat během několika měsíců. Co potom speciální pedagog, ten by to měl dát levou zadní :-).", tak kouzlem nechtěného jste právě prohlásil, že žádný problém se vzděláváním romských dětí dávno neexistuje, poněvadž těch Vašich „několikaměsíčních“ a v praktických školách ještě kratších období, během nichž to dobří učitelé dokáží vyrovnat, uplynulo v České republice, potažmo v Československu, několik set. Takže by mělo být „vyrovnáno“. Ale z nějakého důvodu se nedaří.
Jste-li učitel, nemůžete nevědět, že neodpustitelně své děti poškozují rodiče, kteří se nevěnují jejich všestrannému rozvoji a přípravě na vstup do školy. Nástup do školy je poslední okamžik, kdy se mohou rodiče alespoň pokusit napravit toto své selhání, a to tím, že budou spolupracovat s učiteli a spolehnou se na jejich odbornost. To se ovšem daří jen výjimečně.
Takže, bez Vašich arogantních smajlíků a povýšeného poskytování „lekcí“ si dovolím Vám připomenout dvě věci:
- Vaší skutečnou povinností je angažovat se ve prospěch romských dětí tam, kde to potřebují a kde jim to pomůže. To je v rodinách, kde se hazarduje s jejich vlohami, talentem, potenciálem jejich osobností.
- Nemáte právo, ani jako učitel, ani jako Rom, brát si romské děti jako rukojmí a beranidla nějakých pomatených provokací, řízených cizí mocí ve snaze zničit české speciální školství.
P. S.
Znáte vůbec okolnosti toho mezinárodního spiknutí, známého jako věc: D. H. a ostatní vs. ČR, k němuž byl použit ESLP? Znáte disentní stanovisko soudce Zupančiče? Tušíte vůbec, k jakému svinstvu vůči českému národnímu školství se propůjčujete?

Jirka řekl(a)...

Pokud by pan Klempár chtěl, tak se se vším mohl seznámit v předchozích diskuzích ještě na ČŠ. Nechce nebo nemůže:-)? Pan Novotný řekl vše.

Petr Pan řekl(a)...

U příležitosti 10. výročí odsouzení ČR za diskriminaci ...se ...koná happening
A co navrhnout tento den na státní svátek?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud nadstandardní podmínky, jako například zřizování přípravných a vyrovnávacích tříd a skupin, někdo vnímá jako segregaci, pak to protagonistům a propagátorům těchto nadstandardů pytlici ze srdce přejí.
Viz 'hloupost seje, zlobu sklízí'.
A už se ti poškození a odškodnění stěžovatelé ke svému prospěchu dovzdělali?

CatCatherine25 řekl(a)...

Jsem přesvědčená, že nikoho z lidí, kteří píši takové a podobné výzvy a petice nikdy nenapadlo, aby si přečetl např. Vzdělávací program základní školy praktické. Takže nikdo z nich neví, co žáci v těchto školách vlastně učí.
Ten program je důkladně propracovaný a je natolik náročný, že řadu poznatků, které v různých předmětech obsahuje, neovládá ani většina autorů podobných peticí.
Naše učivo základní školy praktické je náročnější než v mnoha zemích učivo základky a mnoho absolventů současných základnách škol by s ním mělo problém.
Takže ta dojemná starost o úroveň vzdělanosti romských žáků s mentálním postižením jsou jenom kecy v kleci.

Okomentovat