2.10.17

Vladimír Kroc: Česko patří k nejbezpečnějším zemím světa. Jsme ale cílem hoaxů a kyberválky, říká Bělobrádek

Stanice Českého rozhlasu Radiožurnál a Plus představují jednotlivé lídry a lídryně všech stran a hnutí, které se přihlásily do říjnových sněmovních voleb. Je jich celkem 31 a Český rozhlas chce voličům pomoci vyznat se v jejich programech. Devatenáctá je podle losu na řadě Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová. Zastupuje ji předseda Pavel Bělobrádek. Vybrali jsme pro čtenáře část pasáže o školství.

Z článku v iROZHLAS.cz vybíráme:

Když jste se zmínil letmo o školství. Co kromě dobře zaplacených a dobrých učitelů mu ještě chybí? Je to třeba větší počet učňů?

Vždycky, když někdo volá po větším počtu učňů, tak se ptám, kolik jeho dětí je na učňovském školství. Každý samozřejmě chce, aby se jeho dítě mělo lépe a aby bylo studované. Na druhou stranu je pravda, že ne každý na to má. Potřebujeme to, abychom každý talent dostali co nejvýše, co se dá. Je tady samozřejmě určitá inflace vysokoškolského studia a potřebujeme se daleko více soustředit na kvalitu.

Nicméně učni chybějí kvůli tomu, že se za posledních 20 let narodilo o milion dětí méně a z toho vám Gaussovou křivkou samozřejmě chybí děti v oborech, které nejsou tak preferované. Řemeslníci nám určitě chybět budou, budou nám chybět učni. Je potřeba se daleko více věnovat tomu, co tady kdysi bylo, samozřejmě už v jiné formě, to, co třeba v Německu zase funguje a CDU, když jsem četl teď jejich program, opět poměrně zdůrazňuje, to je duální vzdělávání. To znamená propojení učňovského školství a průmyslovek s praxí. Je také velmi důležité, abychom motivovali rodiče, aby se děti orientovaly na to, co je bude i dobře živit. Dneska už je na tom šikovný řemeslník finančně velmi dobře. Pokud je pracovitý a šikovný, tak si může přijít na velmi pěkné peníze.

Žádné komentáře:

Okomentovat