6.10.17

Václav Trojan: Potřebujeme kariéru?

„Má to pánbíček ale divnou čeládku,“ říkávala moje máma ve chvílích, kdy okolo sebe viděla nepochopitelné lidské reakce. Asi by koukala, jak je i po mnoha letech její rčení živé a jak vystihuje situaci z přelomu jara a léta letošního roku v souvislosti s učiteli, jejich profesí a učitelstvím jako takovým.


Z článku v ŘízeníŠkoly.cz vybíráme:

Stojím si za svým, že jsme propásli příležitost a navíc značně zkomplikovali život všem dalším pokusům. Došlo totiž ke klasickému případu nabalování negativního významu na původně neutrální slovo. V minulosti se to stalo například slovu soudruh, které používal třeba Jan Neruda nebo překladatel Julese Verna, totalitě dvacátého století se však slovo podařilo zprofanovat na dobu dlouhou jako věčné časy. Stejné to možná bude i se slovy jako kariérový systém či pedagogická komora. Obojí je potřeba jako sůl, leč ve zcela jiné podobě a v jiném kontextu.

Správně nastavený systém přitom vytváří podmínky, aby se kultivoval učitelský terén. Jen si musíme připustit, že každý proces změny potřebuje svůj čas a pro všechny nemůže být nikdy ideální a spravedlivý v různých etapách implementace. Ideální stav neexistuje a změna vždycky přináší rozkolísání stavu. Naopak si musíme připustit, co školy v krátké době čeká. Nedostatek učitelů povede k tlaku na snižování požadavků na jejich vstupní vybavení. Státem podporovaná selektivita povede k oslabování veřejného školství, které se bez podpory státu i rozhodující části společnosti neobejde. Platové podmínky kantora na vrcholu kariéry jsou více než nedůstojné. A v těchto podmínkách se budeme hádat a shazovat sami sebe? Qui bono?

4 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

To je, jako bych já hájil určitý styl výuky, a "zapomněl" uvést, že jsem se na něm podílel: http://www.csm-praha.cz/cs/vaclav-trojan-1/

Janek Wagner řekl(a)...

Já si Václava Trojana a jeho práce vždy vážil. Nikdy jsem si ho ale nelustroval, nyní některé souvislosti jeho obhajoby kariérního řádu v zamítnuté podobě chápu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Správně nastavený systém přitom vytváří podmínky

Systém karierního růstu není systém pro vytváření podmínek práce učitele.
Systém podmínek práce učitele je systém pro vytváření podmínek jeho karierního růstu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hlavní slovo by mělo zůstat řediteli školy

Za předpokladu, že bude do funkce zvolen místně příslušným pedagogickým sborem.
A jemu se bude z výkonu té funkce i odpovídat.

Okomentovat