7.10.17

TN.cz: Pracovní sešity do školy rodiče platit nemusí. Většinou to ale neví

Čtenář z České Třebové upozornil, že po něm škola požaduje zaplacení pracovních sešitů pro výuku. To je sice běžný případ, ale ne každý rodič ví, že pracovní sešity patří do stejné kategorie jako učebnice. Ty mají tedy školy poskytovat bezplatně. Rodiče často ani nevědí, že proplacení pracovních sešitů mohou odmítnout.

Z článku v TN.Nova.cz vybíráme:

"Školský zákon obsahuje právo žáků základních škol na bezplatné poskytnutí učebnic a učebních textů se schvalovací doložkou, mezi které patří i pracovní sešity. Vyžadování zaplacení učebnic a učebních textů se schvalovací doložkou používaných při výuce v základní škole by tedy nebylo v souladu se školským zákonem," upozornil náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Uvedl však, že žáci jsou povinni do konce školního roku učebnice a učební texty škole vrátit. "Pokud jde o učebnice a pracovní sešity bez schvalovací doložky, může je škola používat a může vyžadovat úhradu, ale musí se na tom s rodiči dohodnout a ti musí souhlasit," dodal.

7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jakože nemusí? Snad nemají, ne?
Ani sešity, ani učebnice, ani ostatní pomůcky, ani výchovné koncerty, ani vstupné, ani jízdné kamkoli, ani nic, co se vzdělávání týká. Možná bychom si měli připomenout význam pojmu bez-plat-né, tedy poskytované zdarma se vším všudy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

musí se na tom s rodiči dohodnout a ti musí souhlasit

Jakože ta dohoda je založena na tom, že rodiče musí souhlasit? A-ha.
Tak tomu se říká dohoda, panečku.
A jak to bude, když někteří rodiče budou souhlasit, a jiní nebudou? Tedy někteří žáci budou pomůcky používat a jiní ne? To podle solventnosti či ochoty rodičů? Jo! Už si to pytlici přečetli.
I když zbytek třídy bude mít zakoupené učebnice a učební texty, škola musí i jemu pořídit adekvátní náhradu, například okopírovat materiál
'Tak děti, připravte si pracovní sešity... a tady jsou kopie pro ty naše socky.'
To dětičky jistě potěší. Zvláště pak ty lehce pubertální.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Mě se líbí ta myšlenka, která je v původním článku. Že pokud tedy škola poskytne učebnice a pracovní sešity zdarma, musí je dítě na konci roku vrátit. Zajímalo by mě, k čemu bude škole popsaný pracovní sešit, kromě kil do sběru papíru.

Ygrain řekl(a)...

To už tak bývá, když někdo vydává odkudsi z ouřadu knížecí rady. Učebnice, které je možno používat opakovaně, ať poskytuje škola, fajn, ale cokoli na jedno použití ať si žáci nakoupí, většina rodičů si to může bez problémů dovolit, a kdo nemůže, nechť dostane příspěvek - nebo spíše, ať příspěvek na pomůcky dostane přímo škola, která může nakoupit ve velkém a výhodněji.

BTW, škole bude zvýšené náklady na kopírování atd proplácet kdo?

Eva Adamová řekl(a)...

My prokopírujeme cca 70 000 Kč za rok, což je asi 350 Kč na žáka, a platí se to částečně z provozu, tedy z peněz zřizovatele, a částečně z peněz rodičů, kteří přispívají na nákup papírů. Pokud si ale uvědomíme, že kopírujeme převážně na druhém stupni, protože žáci prvního stupně mají pracovní sešity (a přiznám se, že nevím, kdo je platí), tak už to vychází na 790 Kč na žáka, což je suma, která by v pohodě na nákup pracovních sešitů stačila a ještě by zbylo na kopírování materiálů, které si vytvořili učitelé sami. Když zvážíme ještě finance potřebné na údržbu a nákup kopírek, tak se nákup pracovních sešitů jeví jako daleko úspornější varianta.

Jana Karvaiová řekl(a)...

U nás ve specce řešíme nákupem jednoho nebo dvou balíků papírů do kopírky od rodičů a kopírujeme.Když děláte v malotřídce, musíte mít pro žáky činnost a pracovní listy jsou nenahraditelné.pro angličtinu třeba nejsou učebnice vůbec )pro bývalé zvláštňáky), tudíž si materiály děláte sami či využíváte volné na netu.
U nás na základce se dětem hradí PL na matiku v plném rozsahu, první a druhá třída vše, včetně písanek. Děcka platí angličtiny.Na druhém se platí PL angliny pak se kopíruje.

Ygrain řekl(a)...

Navíc pracovní sešity mají tu výhodu, že všechno je pěkně pohromadě, kdykoli lze nalistovat příslušnou stránku atd., když je potřeba se k něčemu vrátit, kdežto volné listy se snadno zmačkají anebo ztratí.

Jenom bych byla ráda, kdyby tvůrci pracovních sešitů taky přemýšleli hlavou, a ne zadelí. V 1. a 2. třídě, kdy děcka píšou velká písmenka, půlcentimetrový řádek fakt nestačí.

Okomentovat