21.10.17

Ondřej Šteffl: Škola je tu pro děti, ne pro potřeby průmyslu

Mezi cíli vzdělávání je ve školském zákoně uveden na prvním místě rozvoj osobnosti člověka. O právu podnikatelů na dodávky správně připravených zaměstnanců naše ústava i zákony mlčí. Z volebních programů nejedné politické strany to však vypadá jinak.

Z komentáře v iHNed.cz vybíráme:

Naše ústava a zákony v tom mají jasno. Vzdělávání je právo občana, dítěte, rozhodují o něm rodiče. Náš školský zákon hned v druhém paragrafu píše, že vzdělávání je založeno na zásadě zohledňování vzdělávacích potřeb jednotlivce. Mezi cíli vzdělávání je uveden na prvním místě rozvoj osobnosti člověka. O právu podnikatelů na dodávky správně připravených zaměstnanců naše demokratická ústava i zákony mlčí. Když ale čtete volební program SPD, ODA nebo ANO, snadno získáte dojem, že školství máme proto, aby zásobovalo trh práce a náš průmysl, aby rostly zisky a s nimi HDP. Předseda KDU-ČSL zase říká, že "vzdělávání je národohospodářská tematika". Pouze TOP 09, piráti, částečně STAN a zelení to vidí jinak. Škola, zejména ta základní, ale ani vysoká, nemůže být pouhou přípravou ke konkrétnímu úzce zaměřenému povolání, ale musí děti, žáky, studenty všestranně rozvíjet a pomoci jim orientovat se ve stále složitějším světě, ve kterém budou žít.
3 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

Krome schopnostii se orientovat by mlady clovek mel ziskat i schopnost se uzivit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ale kdeže!
Podstatná je schopnost mladého člověka orientovat se v tom, kdo jej uživí.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Pane Šteffle, pomozte mi s Vámi. Jsem už dosti stár a vím, že každý OBČAS řekneme nebo napíšeme hloupost. Ani by mne nenapadlo mít proto kohokoliv za hlupáka. Četnost vyjádřenou příslovcem OBČAS však nelze vyčíslit a s kvantitou je to, jak víte, ošemetné: ráda se převleče. Dovolte mi otázku: Píšete a říkáte na veřejnosti ještě něco jiného, než své názory na vzdělávání dětí?

Okomentovat