6.10.17

Martin Nosek: Sháníme učitele...zn: dobrá a levná práce za 4€ na hodinu

Má první výplata s desetiletou praxí ve školství na nejmenovaném gymnáziu? 16.548,- Kč, plný úvazek 40 hodin týdně, čistého 104 Kč za hodinu. Vítejte v Čechách. No jo, jenže...


V roce 2016 jsem na svou vlastní žádost vypověděl smlouvu na základní škole a odjel na nějaký čas studovat Martine Ecosystem Management na universitu do Vietnamu. Po 14 měsících jsem se vrátil do školství a rozhodl jsem se učit na gymnáziu, které mi přišlo sympatické a kde budu mít minimální administrativu (vše elektronicky) a konečně budu zase „jen“ učit geografii. To se mi splnilo. A počítal jsem i s tím, že budu mít málo peněz a byl jsem to ochoten podstoupit proto, že mám pocit, že ta práce má (zatím ještě!!!) smysl.

Ale: Až Vám bude někdo povídat, jak jsou na tom učitelé dobře, že mají průměrný plat 30k a hodně prázdnin a podobné hovadiny, klidně jim to věřte a kývejte jakože jó. Ale taky věřte, že situace, do které se školství Čechách dostalo, jste pomáhali způsobit tím, jak jste učitelskou profesi dehonestovali, jak jste učitele uráželi a koho jste uplynulé roky volili, komu jste věřili.

A pokud si myslíte, že si tu „šestnáctku“ zasloužíme, že nepracujeme pořádně, že máme pořád volno, pak věřte, že si tyhle urážky rozhodně nebudeme vybíjet na vašich potomcích. Jenom se pokusíme je vzdělat tak, aby byli chytřejší a dívali se trochu dál do budoucnosti, než to děláte vy.

Hele ty voe, já učit budu. A budu učit na státní škole, protože soukromá je pro vyvolený a já chci nahlodávat ten stávající prvohorně–debilní systém. A učit nevyvolený, dávat jim šanci, naději a nasměrovat je jasným směrem.

Jo a na rozdíl od té vaší, tahle práce má fakt smysl, protože je o hodnotách. A ty jsou o dost víc než vaše prachy v bance.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat