9.10.17

Martin Krynický: Jako základní cíl vidím zajistit váhu učitelského hlasu při projednávání problematiky školství

V současné době spontánně vznikají dvě pedagogická sdružení – Pedagogická komora (PK) a Učitelská platforma (UP). V této souvislosti připravila Asociace češtinářů malou anketu a s prosbou o vyjádření oslovila některé kolegy aktivně se účastnící diskusí na téma školství a vzdělávání nebo osobnosti věnující se tak či onak dané oblasti. Přinášíme první odpovědi.

Martin Krynický, učitel matematiky a fyziky na gymnáziu, odpověděl mezi prvními.

Spontánně vznikají dvě učitelská (či především učitelská) sdružení. Domníváte se, že se jim skutečně podaří posílit roli učitelů při utváření a projednávání zásadních školských a vzdělávacích rozhodnutí?

Obávám se, že kvůli tomu, že sdružení vznikla dvě a ne jedno, se roli učitelů příliš posílit nepodaří. Jejich role budou, zdá se, rozděleny – Pedagogická komora bude asi spojovat více běžných učitelů a ventilovat jejich problémy, zatímco Učitelská platforma bude hrát roli těch hodných, snaživých a flexibilní, které budou média stavět jako příklad pro ty ostatní učitele.

Které z cílů obou sdružení byste preferovali? A které podle vás mají největší šanci na naplnění?

Jako základní cíl vidím zajistit váhu učitelského hlasu při projednávání problematiky školství. Obávám se ale, že tento cíl nebude kvůli Učitelské platformě, která bude asi hrát roli užitečných idiotů, kteří ministerstvu nebo médiím odkývají, co bude potřeba, naplněn.

Vidíte v koncepcích a stanovách obou sdružení něco problematického? (Odkazy na příslušné dokumenty ZDE, ZDE, ZDE a ZDE.)

Koncepce ani stanovy jsem nestudoval, sleduji diskusi na facebooku, což mi k udělání názoru asi stačí.

Zdroj: Asociace češtinářů pod licencí Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), titulek redakce.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

bude asi hrát roli užitečných idiotů

Pytlici ale ani trošku nemají jasno v otázce, je-li horší hrát roli užitečných idiotů, a nebo roli neužitečných myslitelů.

zajistit váhu učitelského hlasu při projednávání problematiky školství

Což o to. Ale váhu učitelského hlasu vůči komu? Vůči státní správě ve školství, nebo samosprávě ve školství, nebo státní správě vůbec, nebo vůči komu? Rodičům? Žákům? Kdo by svojí činností, či nečinnosti mohl, nebo chtěl poškodit učitelstvo šmahem?
Jsou tady vůbec učitelé od toho, aby se museli rvát o přijatelné podmínky pro svoji práci? To si pytlici při svém tuplovaném doplňování si pedagogické způsobilosti nenastudovali. Budou si patrně muset připomenout, jestli nechyběli, když se to probíralo. Zkoušku z toho nemají. Tak snad jestli zápočet? Nemají se čistě náhodou za svoje pedagogické sbory rvát ředitelé škol? A kde je v této věci místo české školní inspekce? Referuje pravidelně svému zřizovateli o neutěšené situaci učitelů?
Při této příležitosti pytliky napadla otázka, s kterou si nevědí rady. Je ministerstvo zdravotnictví spíš ministerstvem lékařů, a nebo spíš ministerstvem pacientů?

Radek Sárközi řekl(a)...

Do spolku Pedagogická komora se přihlásilo už 790 učitelů, ředitelů a dalších pedagogických pracovníků 🙂 http://www.pedagogicka-komora.cz/

Okomentovat