15.10.17

Markéta Machačová: Chybějí dětští psychiatři, na prohlídku se někdy čeká i dva měsíce

Dlouhé čekací lhůty, málo lékařů a narůstající počet pacientů. Takový je stav dětské psychiatrie v Česku. Na jihu Čech ordinuje samostatně jen šest pedopsychiatrů. Někteří lékaři dokonce museli ukončit přijímání nových pacientů.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Jak vyplývá z údajů nemocnice, deset až třináct procent dětí trpí během svého vývoje nějakou duševní poruchou. „Jen zlomek dorazí do psychiatrických ambulancí, udává se okolo pěti až sedmi procent,“ dodává Hodková.

Zkušenosti pedopsychiatrů napovídají, že populace pacientů mládne. Do ordinací se tak dostávají děti, které jsou nezvládnutelné už v předškolním věku okolo tří let.

Nalákat více mediků k pedopsychiatrii je ale těžké. Do roku 2013 nebylo možné, aby šel student medicíny rovnou studovat dětskou a dorosteneckou, musel nejprve absolvovat psychiatrii a pak jako nadstavbu pedopsychiatrii, to celé trvalo osm let.

6 komentářů:

jitulamik řekl(a)...

V moravskoslezském kraji se čeká půl roku, teď objednané dítě na duben!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici předpokládají, že psychiatra navštěvují psychicky nemocní lidé.
Jak jsou zaopatřeny nemocné děti, než se po několika měsících dostanou k lékaři?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ne nečeká se dva měsíce, čeká se i rok. A mnozí už ani nové pacienty nepřibírají- Tudíž třeba u nás mají děti smůlu. Buď jdou k psychiatrovi, za kterým se táhne docela blbá pověst, nebo nejdou nikam.
pytlíku, nejsou zaopatřeny nijak. Čeká se na průser, pak to jde rychleji. Většinou se však průsery dějí ve škole.A takový průser průserovič je potom pořádný a hledá se vina na škole.Nepřejte si vidět, co se někdy děje. Taková mačeta ve škole nebo házení židlí, celkem maso...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jo a syn se zajímal, jaké by měl uplatnění jako psychiatr. Bylo mu pojišťovnou sděleno, že je prý dětských psychiatrů dostatek. Celkem jeden na celý velký okres. To stačí.
Podobná situace je s dětskými psychology. pokud o tom rozhoduje pojišťovna, je to průser jak Brno, spíš New York.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Že je psychiatrů nedostatek vědí pytlici už drahně let. To od té doby, co je na nějaké provozní poradě vyzval zaměstnavatel, aby navštívili psychiatra. Všude měli plno, a tak pytlici skončili u klinického psychologa. Shodou okolností u stejného, který je diagnostikoval v době poměrně nedávné, jestli jsou způsobilí vykonávat semiprofesi učitele všeobecně vzdělávacích předmětů na druhém stupni zš a sš.
Obecně se ale nedostatek psychiatrů neřeší. To by toho byla ve vrcholící předvolební kampani plná média. Možná se ale kandidáti na poslance obávají, že by někoho napadlo se jich zeptat, jak o tom nedostatku vědí. Jakože, jestli z vlastní zkušenosti. Podle průběhu těch mediálních superdebat soudě, by nebylo ani divu.
Ale třeba tu jen, jako před spuštěním inkluze, jalově malujeme čerta na zeď a k žádné katastrofě zase nedojde. Mnohé psychické nedostatečnosti jako zázrakem vymizí se jmenováním dotyčného do vyšší funkce ve státní správě a samosprávě, a to nejen ve školství, totiž.

Unknown řekl(a)...

Možná, že by bylo řešením vyškolit nějaké psychiatrické asistenty. Mohli by poskytovat psychiarické služby přímo ve školách. Bylo by to inkluzivní a ještě by se ušetřilo.

Okomentovat