30.10.17

Markéta Hronová: Zažít gympl jinak: V Česku od září funguje první veřejná alternativní třída. Bez předmětů i zvonění

Třída, ve které nezvoní, neexistují předměty a často se učí v terénu. Na soukromých školách je to možná už běžné, ale ještě nikdy se podobná třída neotevřela na veřejném gymnáziu bez školného. Letos poprvé to zkoušejí v Praze na Zatlance.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Cílem projektu je nabídnout alternativní gymnázium dětem, které jsou chytré a chtějí se hodně dozvědět, ale prioritou pro ně není získat maximum encyklopedických znalostí, nýbrž naučit se diskutovat, kriticky myslet, spoustu věcí si
reálně vyzkoušet a dostat prostor rozvíjet
se v tom, v čem jsou dobré.

Alt je svým způsobem experiment. Jistě, v Česku existují soukromé střední školy, kde se učí jinak, než bývá zvykem.

2 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Zvonit nemusí, každý má mobil, ale ty předměty mohli zachovat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

naučit se diskutovat, kriticky myslet, spoustu věcí si reálně vyzkoušet a dostat prostor rozvíjet se v tom, v čem jsou dobré

To na gymplu Zatlanka doposud s žáky nedělali? A s ostatními nealternativními i nadále dělat nebudou? Ono se tam jinak nediskutuje, nemyslí a nerealizuje? A dokonce ani nerozvíjí?
Rozvíjet se v tom, v čem jsou pytlici dobří, to jim jde téměř samo. Ale být lepší, v čem dobří nejsou, to je výzva, panečku. A tak teď pytlikům bude vrtat hlavou, pro proč se ta gymnázia pojímají jako všeobecně vzdělávací školy.
Ale jinak dobrá inspirace. Pytlici potřebují ještě více prostoru pro válení se u televize a požírání čipsů. S úklidem a vařením, natož pak s přebalováním dětiček za nimi nechoďte!

Okomentovat