9.10.17

Kristýna Jiráková: Elektronická chůvička Aristotle

Popis a kritika nového elektronického zařízení od Mattela, které plní funkci chůvičky starající se o malé děti (na způsob osobního asistenta).

Značka Mattel Nabi se specializuje na využití vyspělých technologií pro malé děti a jejich rodiče. Nabi se zavázala vytvářet řešení pro každodenní chod rodiny – je společensky zodpovědná, správná, ulehčuje lidem život, jsou pro rodiče a zaměřují se na intelektuální rozvoj dětí. Společnost Nabi získala řadu prestižních ocenění, včetně místa na seznamu nejinovativnějších společností Fast Company. [1] Nabi nedávno uvedla na trh inteligentní chůvičku pro děti. Chůvičku, se kterou se již „nemusíte o své dítě starat“. Jmenuje se Aristotle, podle řeckého filosofa Aristotela. Aristotle vám připomene zakoupit pleny, přečíst před spaním vaší ratolesti pohádku, ukolébat dítě ke spánku či rozšířit jeho slovní zásobu. [2]

Robb Fujioka, který se spolupodílí na tvorbě značky Nabi spadající pod značku Mattel, se o Aristotle vyjádřil takto: „Naším cílem bylo vytvořit technologickou platformu, která se bude vyvíjet s daným dítětem.“ [2]

Aristotle má inteligentní reproduktor (ovládá se hlasem podobně jako Amazon Echo) a HD kameru. Součástí je věž v podobě lávové lampy, která umí svítit v různých barvách. S okolím je spojena pomocí bluetooth a wi-fi. Reaguje na mluvené příkazy. Zahraje vám oblíbené americké ukolébavky – např. Twinkle, twinkle; Little star apod. Chůvička se prodává za 300 $, což v přepočtu na koruny vychází na necelých 7000 Kč.Chůvička je naprogramována tak, aby shromažďovala údaje o chování dítěte, a reaguje tak na jeho potřeby. Můžete ji tedy nastavit například tak, že když se dítě probudí a začne plakat, Aristotle pustí ukolébavku či zvuky tzv. bílého šumu (white noise), nebo rozsvítí noční světlo. Chůvička se pokusí udělat vše pro to, aby vaše dítě zase usnulo a vy se jím nemuseli vůbec zabývat. Monitor událostí vám zaznamená časy probuzení dítěte a zašle vám je do aplikace v mobilním telefonu. Tato aplikace vám i připomene, že by bylo dobré své dítě zajít přebalit. Všechny informace pro vás zpracuje a uloží na cloudové úložiště na internetu.

Aristotle má vestavěné hádanky, které by měly dítě rozvíjet a jeho vývoj posouvat. Ty lze uživatelsky rozšiřovat, takže do něj například můžete nahrát různé zvuky zvířat a nechat dítě hádat, o které se jedná. Dítě se tak i ve vaší nepřítomnosti může něčemu naučit.

Cílem této hračky je zajistit rodičům, aby se o své dítě museli starat co možná nejméně. Uvědomme si ale, co to znamená. Prvního rok života dítěte je velmi důležitý vývojový mezník, kdy se nám utváří nejdůležitější vztahy: tedy matka–dítě a otec–dítě. Zde utváříme vztah počítač–dítě. Dítě pak bude mít nedostatek lásky a plnohodnotného fyzického kontaktu. To znamená, že takováto chůvička by mohla velmi razantně negativně ovlivnit vývoj jeho osobnosti.

Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

Tento článek vznikl jako studentská práce.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

plní funkci chůvičky starající se o malé děti

Jakože do mateřských škol k těm dvouletým batolatům?

Okomentovat