25.10.17

Kateřina Perknerová: Speciální školství žije, inkluze ho nezlikvidovala

Konec speciálního školství, vysmívané děti s handicapem, vyhozené miliardy. Tak se mezi částí politiků, učitelů i rodičů mluvilo o novele, která od loňského září nárokově podporuje začleňování dětí s handicapem do hlavního vzdělávacího proudu. Deník má k dispozici podrobnou analýzu, která tyto obavy vyvrací.


Z interview s ministrem školství Stanislavem Štechem v Deník.cz vybíráme:

Znamená to, že jde o sumu, kterou v minulosti školy musely někde najít, aniž by na ně měly nárok, tedy například v balíku odměn pro učitele?

Přesně tak. Většina dětí s handicapem totiž v běžných školách byla už před novelou. Nárůst dětí, které nyní žádají o podporu, činí 1,6 procenta, konkrétně jich za sedm měsíců přibylo 14 tisíc. Drtivou většinu z nich tvoří žáci s vývojovými poruchami učení. Ti vyžadují zvýšenou péči a úsilí, ale dříve na ně školy nedostávaly navíc ani korunu.

Proti inkluzivní novele se od počátku stavěli především speciální pedagogové. Měli za to, že jejím cílem je násilné rušení speciálních škol. Byly tyto obavy namístě?

Roční zkušenosti říkají, že je tomu skoro naopak. Speciální školství nebylo postiženo žádnými masovými odchody. Výkyvy nevylučuji, ale k těm by došlo tak jako tak, neboť někteří rodiče chtějí za každou cenu, aby se jejich děti zařadily do hlavního vzdělávacího proudu. Jinak ale nemůžeme ani zdaleka mluvit o nějakém odumírání dřívějších škol praktických, kde se vzdělávají děti s lehkým mentálním postižením, a už vůbec ne škol, jež navštěvují děti se zbytky zraku či sluchu.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Že se žádná katastrofa nekonala se přece ví už dávno.
Tak na k čemu to neustálé předkládání důkazů?

Unknown řekl(a)...

Nedávno jsem se setkala s několika desítkami speciálních pedagogů a rodičů postižených dětí. Mluvili poněkud jinak.
Také mluvili o tom, že na různých vzdělávacích kurzech a školeních jim t.zv. odborníci často říkají věci, které jsou v příkrém rozporu s jejich praxí. Na těch nesmyslech prý trvají a nenechají si je nikým vyvrátit.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jak jsem napsala kdesi na FB.
V nadpisu chybí to nejdůležitější slovo : ZATÍM.

Unknown řekl(a)...

Speciální školství spíš živoří a nejsmutnější je, že i speciální pedagogové se s tím začínají smiřovat a uvažují víc o tom, jak vylepšit inkluzi než jak zachránit speciální školství před záhubou a zánikem.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Vyšetřování skončilo, zapomeňte.
Žádný nábor vzděláním poškozených D.H. a ostatních se nekonal, neproběhla ani opakovaná a zmanipulovaná řízení podjatého ESLP nad jedinou národní školskou soustavou s funkčním systémem speciální péče, vyčnívající z řady již dříve úspěšně zglajchšaltovaných. Pan Štech nikdy veřejně nepřiznal, že inkluze je politický diktát shora a zvenčí, jištěný vydíráním bruselskými dotacemi, přes který, jak doslova pravil, „vlak nejede“.
Týž Štech dnes korunuje tu prasárnu blahosklonným tlacháním o tom, jak jsme jen cosi pokřiveného narovnali, jak jinak, „nalitím nalezených peněz“. Poněvadž dokonáno zdaleka není, sledujme, z které právě zvolené party vzejde nový Dienstbier a jeho Valachová se Štechem.
Jak se lze zde dočíst v dalším článku z téhož 25.10.2017, v Brně se nezahálí. Sjeli se sem Murphyho odborníci z měst opravdu velmi vzdálených k poradě na téma: „Efektivní strategie pro zvýšení inkluze ve školách“. Ten potlach byl prý součástí „strategického projektu Muni 4.0, financovaného z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, který se celý zaměřuje na zvyšování kvality výuky, boj se studijní neúspěšností a podporu přípravy studentů na praxi“.
To jeden jen čumí, jak umí: „Boj se studijní neúspěšností“. Byl tam taky Ciimrman?

Okomentovat