1.10.17

Karolína Puttová: Demokratická kultura ve vzdělávání

Pokládáte si někdy otázku, jak byste mohli přispět k posilování demokracie? Pokud ano, věříme, že by pro vás mohl být zajímavou inspirací model kompetencí pro demokratickou kulturu Rady Evropy.

Ať už o otázce uvažujete jako vzdělavatelé, koordinátoři volnočasových aktivit či jako rodiče, kompetenční model vám může pomoci, protože představuje komplexní pohled na vzdělávací aktivity a jejich cíle. Má při tom na zřeteli moderního občana, který chce žít v demokratické společnosti a svým životem ji podporovat.

Anglický originál “Competences for democratic culture” jsme v Centru občanského vzdělávání přeložili a doplnili o stručného průvodce s krátkými komentáři a zkušenostmi českých vzdělavatelů. Více naleznete ZDE.

My sami model kompetencí zkoušíme v rámci různých projektů. Jedním z nich je i projekt #COMPETENCES pod hlavičkou spolku Antikomplex. Na počátku jsme se ptali: “Jak digitální revoluce ovlivnila spletitý vztah mezi učiteli, jejich žáky (budoucími občany) a jejich rodiči?”

Nakonec jsme úplně změnili náhled na “on-line svět” a děti (viz závěr fokusních skupin), shromáždili odkazy na stránky s užitečnými metodickými materiály a došli k závěru, že “svět internetu” je možné využít nejen pro rozvoj kompetencí, ale i pro budování vztahu s dětmi a mladými lidmi. Více zde.

Snad vám to bude k užitku a přispěje to k demokratické kultuře nejen ve vzdělávání!

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Demokratická kultura ve vzdělávání

Pytlikům se to nějak motá v kebuli.
V titulku demokratická kultura, a na prvním snímku prezentace onlajn digitální svět, lajky, instagram ve výuce, fejzbůk a jůťub ve výuce. To si pytlici budou muset pročíst velmi, ale velmi pozorně. Jakože, jestli se tu nevyvěšují nějací bulíci, či co.

Okomentovat