14.10.17

Jaroslav Bican: Mám pocit, že společnost tleská siláckým výrokům, říká exministryně Valachová

Rozhodně musím odmítnout, že by se sociální demokracie měla stát jakousi hnědnoucí partají, vysvětluje mimo jiné v rozhovoru pro Tiscali.cz bývalá ministryně školství a dvojka na kandidátce ČSSD ve Středočeském kraji Kateřina Valachová.

"Proto je zde silné a velké téma škol, udržení škol, dostatečné kapacity mateřských a základních škol, kvality vzdělávání, dostupnosti středního a vysokého školství. Domnívám se, že jsem v tomto směru byla velmi aktivní a bez ohledu na to, že jsem neměla poslanecký mandát za Středočeský kraj, za poslední dva roky jsem udělala hodně a jsou to konkrétní věci, na které si mohou Středočeši, zejména mladé rodiny, sáhnout. Mohou si ověřit už teď, do jaké míry jsem schopna nebo nejsem schopna něco prosadit."

Z rozhovoru v Tiscali.cz vybíráme:

Když se čím dál víc mluví o tom, že vzdělávání by se mělo přizpůsobit tomu, že doba se velmi rychle mění: digitalizace, umělá inteligence atd. a školství by mělo připravovat děti na svět v druhé polovině 21. století, dá se s tím něco dělat, když například Václav Klaus mladší říká, že vlastně vůbec nevíme, co bude, a tím pádem se na to nemůžeme připravovat?

Samozřejmě se na to připravovat musíme. Nemůžeme nedělat vůbec nic, protože to bychom zůstali v Evropě zcela na chvostu a já si tedy představuji to, aby moje, naše děti byly naopak na špici Evropy. Takže rozhodně nemůžeme mít ruce v klíně, ale řekla bych, že jsou důležité dvě věci, zaprvé podstata, obsah, základ vzdělávání, aby byl skutečně co nejlepší, ten se nemění.

Potřebujeme český jazyk jako mateřský jazyk, cizí jazyky, přírodovědné předměty, ať už je to fyzika, chemie, matematika. Tyhle tři jádra vzdělávání se nemění, troufám si říct, už od Jana Ámose Komenského přes Masaryka, takže tam neočekávám dokonce v rámci průmyslové revoluce 4.0, že by se něco změnilo. Je třeba posilovat tyhle kompetence, řekněme, matematickou a čtenářskou gramotnost a gramotnost IT. To se dostáváme k druhé věci.

Kromě základních znalostí a kompetencí, které budou naše děti potřebovat, určitě nemůžeme zavírat oči nad oblastí IT. Jsem v tom poměrně konzervativní, nejraději mám komunikaci tváří v tvář, mám ráda, pokud vidím učitele a není to žádný e-learning.

I země, které se v minulosti velmi otevřely IT technologiím třeba z hlediska vzdělávání, nebo soukromé společnosti, které tímto způsobem zefektivňovaly fungování, se vrací k tomu, že lidé musí být spolu, musí se vidět, komunikovat spolu. Vztahy jsou strašně důležité, ale myslím si, že rozhodně do našich škol bude patřit vyšší důraz na programování a IT. Otázka je, jak toho všeho dosáhnout.

Aby to nebylo takové obvyklé uplácnutí, kdy se řekne, že máme prioritu, ale ve skutečnosti nic neděláme a budeme zlomyslně čekat, jak se s tím učitelé vypořádají. Podle mě je skutečně klíčem obnovit metodické kabinety v území. Jsem ráda, že se na tom teď začalo pracovat. Hodně to chtěli kolegové a kolegyně, učitelé a učitelky pro sdílení praxe. To je nejpřirozenější věc v učitelské profesi v českém jazyce, v cizích jazycích a v IT a samozřejmě rozhodně se musíme vrátit v dalším volebním období k profesní podpoře učitelů.

Když to shrnu. Potřebujeme školu, která nabídne široké, kvalitní všeobecné vzdělání směřované k rozvoji schopností analyzovat a řešit neočekávané, neobvyklé problémy. Školu, která nynějším dětem umožní využívat ty lidské schopnosti, které z nás dělají lidi.

3 komentáře:

V. řekl(a)...

Valachová, táhni. Tvou omluvu nepotřebuji, ale nemluv už do oblasti, o které NIC skutečného nevíš...

CatCatherine25 řekl(a)...

Proč do školství ustavičně mluví paní Valachová? Mnoho lidí se těšilo až odejde a školství začne řídit někdo kompetentní, ale zdá se, že to bylo z bláta do louže.
Kde máme řádně jmenovaného pana ministra, který by měl dětem a žákům odborně rozumět?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Valachová, táhni.

Když už, tak 'paní Valachová, táhněte'.
Pytlici předpokládají, že jste spolu, pane V., husy nepásli.
Zachovejme při komunikaci s dámou určité dekorum, jakkoli v duchu zcestných ideí svých chlebodárců zmatlaně umocnila, na co jí ti mimoběžní myslitelé ukázali.

Okomentovat