26.10.17

Jana Ustohalová: Gymnázia na jižní Moravě čeká revoluce. Kraj žádá alternativní výuku

Až třetina ze tří desítek gymnázií se podle představ vedení Jihomoravského kraje zapojí do projektu alternativního vzdělávání. Inovativní způsob výuky se má postupně rozšířit i do ostatních středních škol, tak aby byly schopné konkurovat těm soukromým.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Ze stejného důvodu chce kraj zavést speciální třídy na gymnáziích, která se do pilotního projektu přihlásí dobrovolně. Ředitelé navíc dostanou volnou ruku v tom, jaký druh výuky zvolí. Naopak jisté je, že třídy budou mít menší počet studentů a učitelé absolvují speciální školení.

Náklady kraj spočítal kolem 250 tisíc korun na přípravu jedné třídy, provoz by pak už neměl být náročný, gymnázia využijí proškolené pedagogy ze svého sboru. Na výzvu kraje zatím kladně reagovala jen dvě z 27 jihomoravských gymnázií, a to ve Vyškově a Vídeňské ulici v Brně. Tam by měli první takovou třídu zaměřenou na počítače a matematiku otevřít od září 2019. A na hejtmanství věří, že další školy budou postupně přibývat. Jejich ředitelé se experimentálním třídám nebrání, ale čekají na detailnější zadání.

„Bylo nám řečeno, že kdo má zájem, může se zapojit. Alternativní prvky se snažíme zavádět do výuky sami už teď. Výzvu kraje dělat něco nového rozhodně neodmítáme, ale uvidíme, co to bude obnášet. Záleží na podmínkách,“ popsala Jaroslava Večeřová, ředitelka Purkyňova gymnázia ve Strážnici, které letos oslavilo 120 let od založení.

7 komentářů:

Unknown řekl(a)...

Jakou "alternativní" výuku kraj žádá?
Alternativ existuje velké množství a zdaleka ne všechny jsou prospěšné.

poste.restante řekl(a)...

Však my do vás tu alternativní výuku vtlučeme, kdybychom vás měli ....

Unknown řekl(a)...

Jsou to různé variace na téma: ...každý chodí přes most, tak já půjdu louží......

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici jsou přesvědčení, že i oni se jednoho krásného dne stanou alternativními pedagogy. To až širokodaleko zůstanou jediní coby zavilí herbartovcí.

Unknown řekl(a)...

Jak slyším alternativní výuka ježí se mi vlasy hrůzou. Alternativ ve školství jsem už viděl dost a zatím ani jedna nefungovala jinak než v oslavných ódách nezúčastněných a čerpajících.
Ještě jsem neviděl, že by nějaký žák z alternativních škol dosahoval extrémně dobrých výsledků. A dával na zadek žákům tradiční školy.
V tom mě utvrzuje stálá úspěšnost absolventů prestižních soukromých škol(Eton aj.), kde si rodiče platí za polovojenský režim pro své potomky, kteří se pak stávají leadry vědy, průmyslu i politiky. Absolventi alternativních škol se stávají snad jen leadry školských reforem, neboť o nich slyším jen v těchto souvislostech.
Kdyby se jednalo o připravenou pilotní výuku, to by bylo jiné kafe.
Takže mám obavu, že se na přípravě víc podíleli politici a úředníci, než pedagogičtí odborníci z praxe. Jihomoravský kraj je ve školských inovacích už řadu let v čele krajů v českém školství.
No na gymnáziích to snad nějak přežijí. Rodiče dětí si s tím nějak poradí.
Jen by bylo dobré vědět, kdo má tohle převratné dílo na svědomí a komu budeme později děkovat.

Jiri Janecek řekl(a)...

No nevím, pane Vaňku. Jsme sice na stejné straně barikády a nevypadá to dobře. Ale já na té barikádě vlastně ani nebojuju, takže vám pomůžu aspoň ideologickou kritikou...

"Ještě jsem neviděl, že by nějaký žák z alternativních škol dosahoval extrémně dobrých výsledků."
To je pravicové úchylkářstí... Objektem školství není žák, ale žáci! Srovnávat bychom měli výsledky alternativních žáků se všemi žáky z nealternativních škol. Ono jeden takový Musk na 100000 absolventů tradiční alternativy Montessori by pak v mediálním obraze snadno převážil obyčejných 98 lékařů, 2000 inženýrů, 300 zdravotních sester ... nebo třeba 500 plazmových svářečů v továrně na kabely, kteří dokážou na osm hodin potlačit touhu dělat to, co zrovna chtějí, a jsou si vědomi, že to jejich vlastní tempo by mělo být tak nějak ideálně souměřitelné s vnitřní normou,..., kteří připadají na 100000 žáků tradičních škol.


Žáci z Etonu se stávájí leadry vědy, průmyslu či politiky spíš proto, že na Eton dávají častěji své děti leadři vědy, průmyslu či politiky. Ono vlastně i ten Eton je taky tak trochu alternativa...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici jsou z toho úplně celí pryč.
Fakt si mysleli, že právě frčí digitalizace škol. A ona je to alternatizace?
A to jsou v rodném kraji pytliků napřed, a nebo zaspali, jak nevesta v strážnickej dolíííněě?

Okomentovat