1.10.17

iROZHLAS: Estonsko funguje přes internet. Děti se tam učí programovat od nejútlejšího věku

V Estonsku funguje skoro všechno přes internet. Ovládání počítače proto patří v této pobaltské zemi k základním dovednostem. Tamní děti se ho učí už od nejútlejšího věku, protože i estonské školy široce využívají nejrůznější digitální technologie.
Doprovodný článek Filipa Nerada na webu iROZHLAS.cz

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Estonsko patří ke světové špičce v digitalizaci.

Jakože paráda. Už někdo spočítal, kolik žáků našich základních škol nemá vlastní mobil, tablet, kolik z nich nemá doma přístup k počítači s připojením na net? Tady problém zřejmě nebude. I tak je v česku například úřad online nebo volby přes net ale naprosto v nedohlednu. Takové scifi, že i James Cameron je vedle toho vypravěč Červené Karkulky. A to i kdyby Piráti měli v budoucí vládě ministra informatiky, vnitra i školství.
Ta robotika ve školních lavicich je vynikající, a nezbývá než závidět. Tak jen drobná otázka, k čemu bude dětem v dnešní překotně měnící se době, kdy ani ředitel scia neví, co bude za deset let, že jim Emil popojede tam, kam děti doopravdy chtěly. Učit se myslet se dá na kdečem. Dejte dětem vyrobit funkční časomíru ze smrkové šišky, provázku, svou hřebíků a kusu polystyrenu, a dosáhnete výsledku nesrovnatelně lepšího.
Před lety jsem maturantům z informačních technologií dal k dispozici komplet všechny studijní materiály v elektronické podobě. Nikdo neuměl nic, a záhy vyšlo najevo, že do nich mnozí naši ajťáci ani nenahlédli. Kdyby si aspoň tu flešku strčili na noc pod polštář...
A tak z toho všeho na pytliky padla přetěžká chmura. Už jen proto, že:
Navzdory pokročilé digitalizaci estonského školství tu ale stále platí staré pravidlo, že do školy se chodit musí.

Okomentovat